Müzecilik kapsamında restorasyon ve konservasyonun önemi ve MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi örneği
The Importance of restoration and conservation in museology and the example of MSGSU İstanbul Museum of Painting and Sculpture
  1. Tez No: 917923
  2. Yazar: TUĞBA METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tezin amacı, müzecilik kapsamında restorasyon ve konservasyonun önemini anlatarak bu alanda yapılan ulusal ve uluslararası kurumların çalışmalarını incelemek ve MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi‟nin geçmiş ve günümüzde yapılan restorasyon çalışmalarını aydınlatarak Müze Laboratuvarı ile uluslararası laboratuvarların restorasyon süreçlerini karşılaştırmaktır. Tezin ilk bölümünde, kültürel mirasın tanımı yapılarak Batı coğrafyası ve ülkemizde yapılan ilk koruma faaliyetleri üzerinde durulmuş ve sonrasında müze ve müzeciliğin tarihsel süreci ele alınıp restorasyon ve konservasyon kavramlarının tanımları yapılarak önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde, kültürel mirası koruma politikaları neticesinde dünyadaki ve ülkemizdeki bazı müzelerde, özel kurumlarda ve üniversitelerde açılan Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarları ele alınmış, bu laboratuvarlarda kullanılan teknik ve yöntemler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise tezin odak noktası olan MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi‟nin oluşum süreci ele alınarak geçmiş ve günümüzde yapılan restorasyon çalışmaları elde edilen bilgiler doğrultusunda aydınlatılmaya çalışılmıştır ve son olarak Müze Laboratuvarı‟nın ve uluslararası laboratuvarların çalışmalarından birer örnekle restorasyon süreçleri karşılaştırılarak literatüre katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to explain the importance of restoration and conservation within the scope of museology, to examine the work of national and international institutions in this field and to compare the restoration processes of the Museum Laboratory and international laboratories by illuminating the past and present restoration works of MSGSU Istanbul Museum of Painting and Sculpture. In the first part of this thesis, cultural heritage is defined and the first conservation activities in Western geography and our country are emphasized, then the historical process of museums and museology is discussed and the importance of restoration and conservation concepts are defined and explained. In the second part, the Restoration and Conservation Laboratories that opened in some museums, private institutions and universities in the world and in our country as a result of the conservation policies followed by institutions and museums are discussed, and the techniques and methods used in this field are explained. In the last chapter, the formation process of Mimar Sinan Fine Arts University Istanbul Painting and Sculpture Museum, which is the focal point of the thesis, is discussed and the restoration works carried out in the past and today are tried to be illuminated in line with the information obtained and finally, restoration processes are compared with an example from the work of the Museum Laboratory and international laboratories and a contribution is made to the literature.