Acil serviste sepsis tanısı alan hastalardasistemik immün inflamasyon indeksi (SII) ile 30günlük mortalite ilişkisi
Relationship between systemic immune inflammation index and 30 days mortality in patients diagnosis of sepsis in the emergency service
  1. Tez No: 917924
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Sepsis; konağın enfeksiyona karşı göstermiş olduğu, hayatı tehdit eden disregüle yanıttır. Acil servisten sepsis tanısıyla yoğun bakıma yatan hastaların ilk tetkik sonuçlarına göre hesaplanan İmmün İnflamasyon İndeksi (SII) değeri ile 30 günlük mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma tek merkezli ve prospektif olarak yürütülmüştür. Enfeksiyon varlığı gösterilen, qSOFA kriterlerinden de en az ikisini karşılayan hastalar sepsis hastası olarak kabul edilmiş ve 130 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Başvuruda SII verileri toplanmıştır ve mortalite açısından korelasyonu araştırılmıştır. BULGULAR: Toplam 130 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 65,53 ± 17,51, %62,31'i erkek, en sık komorbid hastalık hipertansiyondur (%43,1). En sık enfeksiyon kaynağı solunum sistemidir (%38,46). Malignite mevcudiyeti ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p: 0,009). Sağ kalan ve mortalite gözlenen grupta qSOFA (1.96; 2,30; sırasıyla) ve SII (3880,38; 4368,92; sırasıyla)'nin ortalamaları saptanmıştır. qSOFA artışı ile mortalite arasında ilişki bulunmuşken SII yüksekliği ile mortalite arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p: 0,001; 0,236; sırasıyla). Çok değişkenli lojistik regresyon analiz sonucuna göre hem malignite hem de qSOFA skoru yüksekliğinin mortalite ile ilişkili olduğu saptanmıştır (p: 0,034; 0,002; sırasıyla). SONUÇ: Malignite mevcudiyeti, laktat düzeyi ve qSOFA skoru yüksekliği ile mortalite arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir fakat SII değerindeki yükseklik ile mortalite arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. SII' nin, sepsis vakalarında mortalite açısından anlamlı bir prediktif değeri yoktur.
Özet (Çeviri)
AIM: Sepsis is a life-threatening dysregulated response of the host to infection. We aimed to investigate the relationship between the Immune Inflammation Index (SII) value calculated according to the initial examination results and 30-day mortality in patients hospitalized in the intensive care unit with the diagnosis of sepsis from the emergency department. MATERIALS and METHODS: The study was conducted in a single-center and prospective manner. Patients who showed the presence of infection and met at least two of the qSOFA criteria were considered sepsis patients, and 130 patients were included in the study. SII data were collected upon admission, and the correlation with mortality was investigated RESULTS: A total of 130 patients were included in the study. The mean age of the patients was 65.53 ± 17.51 years, 62.31% were male, the most common comorbid disease was hypertension (43.1%). The most common source of infection was the respiratory system (38.46%). The presence of malignancy was statistically correlated with mortality (p: 0.009). The means of qSOFA (1.96; 2.30; respectively) and SII (3880.38; 4368.92; respectively) were determined in the surviving and mortality groups. An association was found between increased qSOFA and mortality, whereas no statistically significant association was found between increased SII and mortality (p: 0.001; 0.236; respectively). According to multivariate logistic regression analysis, both malignancy and high qSOFA score were found to be associated with mortality (p: 0.034; 0.002, respectively). CONCLUSIONS: A significant correlation was found between the presence of malignancy, elevated lactate level and qSOFA score and mortality, but no statistically significant correlation was found between elevated SII value and mortality. No significant conclusion was reached to support the use of SII value for sepsis mortality prediction.