Ortaokul 5. sınıf 'insan ve çevre ilişkisi' konusuna yönelik hazırlanan E→STEM etkinliklerinin etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of E→STEM activities prepared for the topic of 'human and environment relationship' in 5th grade middle school
  1. Tez No: 917926
  2. Yazar: PINAR ÖZTÜRK GENİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 5. sınıf“İnsan ve Çevre İlişkisi”konusuna yönelik geliştirilen E→STEM etkinliklerinin öğrencilerin başarı ve çevre tutumlarına etkisi ile E→STEM etkinlikleri hakkındaki öğrenci görüşlerini belirlemektir. Çalışmada çoklu yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü, basit deneysel araştırma (pre-experimental reseach) desenine göre, nitel bölüm ise programın etkilerini değerlendiren durum çalışması yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim- öğretim yılı bahar yarıyılında Giresun ili Bulancak ilçesinde yer alan bir devlet okulunun beşinci sınıfında öğrenim gören 25 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi, çevre tutum ölçeği ve yansıtıcı günlükler kullanılmıştır. Başarı testinden elde edilen veriler tekrarlı ölçümler için ANOVA ile analiz edilmiştir. Tutum ölçeğinden elde edilen veriler bağımlı t testi ile analiz edilmiştir. Yansıtıcı günlüklerden elde edilen nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, E→STEM etkinliklerinin öğrencilerin başarılarını arttırmada ve kalıcılığı sağlamada etkili olduğu, çevre tutumunu değiştirmede anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra yansıtıcı günlüklerden elde edilen sonuçlara göre de öğrencilerin E→STEM etkinlikleri hakkında genel olarak olumlu yönde ve E→STEM etkinliklerinin öğretici olduğu yönünde görüş bildirmişlerdir. Araştırmanın sonuçları dikkate alındığında şu öneriler yapılabilir: (1) Araştırma kapsamında geliştirilen E→STEM etkinlikleri başka araştırmacılar ve öğretmenler tarafından kullanılabilir. (2) Çevre eğitiminde E→STEM etkinliklerinin kullanıldığı daha uzun süreli çalışmalar planlanarak öğrencilerin çevre tutumuna etkisi araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of E→STEM activities developed for the subject of“Human and Environmental Relations”in the 5th grade of middle school on students' achievement and environmental attitudes and students' opinions about the E→STEM activities. A multi-method was used in this study. The quantitative part of the study was carried out according to the simple experimental research (pre-experimental research) design, and the qualitative part was carried out according to the case study method evaluating the effects of the program. The research was carried out with 25 students studying in the fifth grade of a public school in Bulancak district of Giresun province in the spring semester of the 2022-2023 academic year. The study group of the research was determined according to the accessible convenience sampling method. In the study, achievement test, environmental attitude scale and reflective diaries were used as data collection tools. Data obtained from achievement test were analyzed with ANOVA for repeated measures. Data obtained from environmental attitude scale were analyzed with dependent t test. Qualitative data obtained from reflective diaries were analyzed with content analysis. According to the results of this study, it was seen that E→STEM activities were effective in increasing students' achievement and ensuring permanence, and did not create a significant difference in changing their environmental attitude. In addition, according to the results obtained from reflective diaries, students generally expressed positive opinions about E→STEM activities and that E→STEM activities were educational. Considering the results of this study, the following suggestions can be made: (1) E→STEM activities developed within the scope of the study can be used by other researchers and teachers. (2) Longer-term studies using E→STEM activities in environmental education can be planned and their effects on students' environmental attitudes can be investigated.