Er2O3 katkılı B4C-10SiC seramik malzemelerin flash sinterleme yöntemi ile üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of Er2O3 doped B4C-10SiC ceramic materials by flash sintering method
  1. Tez No: 917927
  2. Yazar: OĞUZHAN AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAHİN ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yüksek erime noktasına sahip bor karbür (B4C) seramik malzemelerin kovalent bağlı bileşik olması nedeniyle geleneksel sinterleme yöntemi kullanılarak tam yoğunluğa ulaşması zordur. Farklı sinterleme katkılarının eklenmesiyle B4C seramiklerdeki sinterleme zorluğu önemli ölçüde azaltılmaktadır. Silisyum karbür (SiC), bu malzemelerin yoğunlaşmasını iyileştirerek gelişmiş mekanik özellikler kazandırmaktadır. Ayrıca, çalışmada kullanılan erbiyum oksit (Er2O3) ilavesinin de sinterleme işlemi sırasında tane büyümesini kontrol ettiği ve seramiklerin tam yoğunluğa ulaşmasını sağladığı bilinen önemli bir katkı maddesi olarak kabul edilmektedir. Flash sinterleme, seramikler için işlem süresinin ve sıcaklığın önemli ölçüde azaltılmasına olanak tanıyan yeni bir alan destekli sinterleme teknolojisidir. Numune üzerine uygulanan elektrik alan ve sıcaklık sayesinde yüksek yoğunlukta malzemeler üretilmektedir. Literatür araştırmasına göre B4C-10SiC-nEr2O3 (n = ağ. %0, 0,5, 1 ve 3) seramik malzemelerin flash sinterleme yöntemiyle üretimi, mikroyapı gelişimi ve mekanik özellikleri ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu tez kapsamında B4C-10SiC seramik malzemesine farklı oranlarda Er2O3 katkısı ilave ederek sinterlenebilirliği iyileştirmek hedeflenmiştir. X-ışını kırınımı (XRD) analizi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılım spektroskopisi (EDS) analizi kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Numunelerin flash sinterleme işlemi 50 V/mm elektrik alan ve 0,5 A akım altında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to being a covalently bonded compound of boron carbide (B4C) ceramic materials which have a high melting point are difficult to achieve full density using conventional sintering methods. The sintering difficulty in B4C ceramics is significantly reduced by adding various sintering additives. Silicon carbide (SiC) improves the densification of these materials, thereby imparting enhanced mechanical properties. Besides, the addition of erbium oxide (Er2O3) used in the study is recognized as an important additive known to control grain growth during the sintering process and ensure the ceramics achieve full density. Flash sintering is a novel field-assisted sintering technology that significantly reduces the processing time and temperature for ceramics. High density materials are produced through the electric field and temperature applied to the sample. According to the literature review, there have been no studies conducted on the production via flash sintering method, microstructure development and mechanical properties of B4C-10SiC-nEr2O3 (n = 0, 0.5, 1 and 3 wt. %) ceramic materials. The aim of this thesis is to improve the sinterability of B4C-10SiC ceramic material by adding Er2O3 in different proportions. Detailed examinations were conducted using X-ray diffraction (XRD) analysis, scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive spectroscopy (EDS) analysis. Flash sintering of the samples was carried out under 50 V/mm electric field and 0.5 A current.