Deneysel akut pankreatitde desferroksamin ve meropenem tedavilerinin etkisi
- Tez No: 91793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK MAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET GİRİŞ :Akut pankreatitde önemli prognostik faktörlerden, pankreas enfeksiyonundan korunmak için penetrasyonu iyi olan antibiyotik kullanımının mortaliteyi azalttığı ve serbest oksijen radikal temizleyicilerinden desferroksaminin akut pankreatitde koruyucu bir rol oynadığı bazı deneysel ve klinik çalışmada gösterilmiştir. AMAÇ: Akut nekrotizan pankreatitde desferroksamin ile meropenemin tek başına veya bunların kombinasyonunun etkileri ve sonuçlan. METOD: 40 adet Sprague-Dawley cinsi rat çalışmada kullanıldı. 4 gruba ayrılan bu hayvanlara biliopankreatik kanal içine %3'lük Taurokolat 1 mg/kg dozunda uygulanarak akut nekrotizan pankreatit oluşturuldu. l.grup kontrol grubu olup sadece serum fizyolojik uygulandı. 2.gruba meropenem 120 mg/kg/gün intraperitoneal 0 saatten itibaren 48 saat boyunca 12 saatte bir, 3. gruba desferroksamin 80 mg/kg/gün s.c. (karın cildine) 12 saat arayla 0 saatten itibaren, 48.saate kadar; 4.gruba da aynı dozlarda desferroksamin ve meropenem uygulandı. 48 saatte amilaz düzeylerine bakıldı. 48 saatte sakrifiye edilen ratlardan patolojiye histopatolojik skorlama için ve mikrobiyolojiye gram (+) ve (-) bakteri kültürü için pankreas örnekleri gönderildi. SONUÇ: Serum amilaz düzeyleri arasında herhangi bir farklılık saptanmadı. P>0.05 pankreas histoloji açısından I, II ve ül.grupta farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Recent data from the experimental and clinical studies suggest that the antibiotics showing good penetration to pancreas may reduce mortality by preventing pancreatic infection which is the most important prognostic factor in acute pancreatitis. Desferrioxamine (DFX) is an effective free oxygen radical scavenger (FOR) which has been shown to have a protective role in the development of acute pancreatitis. Aim: The study was undertaken to determine the effects of DFX and meropenem (MRP) in acute necrotising pancreatitis (ANP) in rats. Methods: Forty male Sprague-Dawley rats were studied. ANP was induced in Group I, Group II, Group HI and Group IV rats by pressure injection of 3% taurocholate into the biliopancreatic duct (1 ml/kg of body weight). Group II rats received MRP 120 mg/kg/day i.p post-operatively for 2 days. Group HI received DFX i.p 80 mg/kg/day post-operatively for 2 days. Group IV received DFX+MRP with the same doses and duration as for Group II and Group HI. Group I rats received a similar volume of saline. At 48 hr postoperatively blood was drawn for amylase determinations. Specimens from pancreas were harvested for pathology and culture of Gram positive and Gram negative bacteria. Results: There was no difference in serum amylase levels between the groups (p>0.05). There was no difference in pancreatic histology scores between the Groups I, II and HI.