Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerine yönelik refleksiyona dayalı iletişim becerileri eğitim programının geliştirilmesi ve etkisinin değerlendirilmesi
Development and evaluation of a reflection-based communication skills training program for family medicine residents
  1. Tez No: 917935
  2. Yazar: ÖZGE GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL DEMİRÖREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aile Hekimliği, Eğitim ve Öğretim, Family Medicine, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Etkili iletişim aile hekimliğinde temel bir yetkinliktir ve hasta memnuniyetini, tedaviye uyumu ve sağlık sonuçlarını etkiler. Bu karma yöntemli çalışmada, aile hekimliği uzmanlık öğrencilerine yönelik refleksiyona dayalı iletişim becerileri eğitim programı geliştirilerek etkisi değerlendirilmiştir. Nitel ve nicel kısımlar ile ön test ve son test değerlendirmelerini içeren yarı deneysel bir tasarım kullanılmış ve müdahale almayan bir kontrol grubu (n=7) ile 9 oturumluk bir eğitim programına katılan bir deney grubu (n=7) karşılaştırılmıştır. Eğitim programı Addie öğretim tasarımı yaklaşımı kullanılarak geliştirilmiştir. Nicel veriler Groningen Refleksiyon Beceri Ölçeği (GRAS-TR-pg) ve Gap-Kalamazoo İletişim Becerileri Değerlendirme Formu (Klinisyen) kullanılarak toplanırken, nitel veriler odak grup görüşmesi ile katılımcı ve hasta memnuniyeti anketleri yoluyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective communication is a core competency in family medicine and affects patient satisfaction, treatment adherence and health outcomes. In this mixed-methods study, a reflection-based communication skills training program for family medicine residents was developed and its effects were evaluated. A quasi-experimental design with qualitative and quantitative parts and pre-test and post-test assessments was used to compare a control group (n=7) that received no intervention with an experimental group (n=7) that participated in a 9-session training program. The training program was developed using the ADDIE instructional design approach. Quantitative data were collected using the Groningen Reflection Skills Scale (GRAS-TR-pg) and the Gap-Kalamazoo Communication Skills Assessment Form (Clinician), while qualitative data were collected through focus group interview with participant and patient satisfaction questionnaires.