Streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda fukoksantinin hipokampus üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effect of fucoxanthin on the hippocampus in rats with experimental diabetes induced by streptozotocin
- Tez No: 917938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR GÜLSÜM DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın amacı, diyabetin sebep olduğu hipokampus hasarına fukoksantin (FX) etkisinin ortaya konulmasıdır. Çalışmada, 40 adet 220-250 g, 2-4 aylık Wistar albino erkek sıçan Kont (Kontrol), D (Diyabet), D+FX, FX ve DMSO (dimetil sülfoksit) (Çözücü) olmak üzere rastgele eşit sayıda (n=8) 5 gruba ayrıldı. D ve D+FX grupları için 50 mg/kg dozunda streptozotosin (STZ), intraperitoneal tek doz uygulanarak diyabet modeli oluşturuldu. D grubu sıçanlara deney süresince başka bir işlem uygulanmazken, 28 gün boyunca Kont grubuna 0,5 ml serum fizyolojik, D+FX ve FX grubu sıçanlara 50 mg/kg FX, DMSO grubu sıçanlara ise 1 ml/kg %0,1 DMSO intraperitoneal olarak uygulandı. 28 gün süren çalışmanın 16-20. günlerinde Barnes Maze testi için öğrenme testleri yapıldı ve 28. gün sonuçlar alınıp 29. gün sıçanlar sakrifiye edildi. Anestezi altında intrakardiyak kan alınıp sakrifiye edilen sıçanların beyinleri çıkarılarak, sağ hemisfer rutin histolojik takip sonrası bloklandı. Alınan kesitler histopatolojik ve stereolojik analizler için krezil violet ile immünohistokimyasal analizler için ise Kaspaz-3 ile boyandı. Ayrıca, Cavalieri prensibi ile hipokampus hacmi stereolojik olarak değerlendirildi. Bunlara ek olarak, sol hemisferde apoptozis için; sitokrom (Cyt)-c, Anneksin V, Kaspaz-3, Bax ve Bcl 2 gen ekspresyonlarına moleküler analizlerle bakıldı. Ayrıca serum örneklerinde total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidan seviyesi (TOS) ölçülerek, oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the effect of fucoxanthin (FX) on hippocampus damage caused by diabetes. In the study, 40 male Wistar albino rats weighing 220-250 g and aged 2-4 months were randomly divided into 5 equal groups (n=8) as Cont (Control), D (Diabetes), D+FX, FX and DMSO (dimethyl sulfoxide) (Solvent). A diabetes model was created by intraperitoneal administration of a single dose of 50 mg/kg streptozotocin (STZ) for groups D and D+FX. No other procedure was applied to rats in group D during the experiment, while 0.5 ml physiological serum was administered to rats in the Cont group, 50 mg/kg FX to rats in groups D+FX and FX, and 1 ml/kg 0.1% DMSO was administered intraperitoneally to rats in the DMSO group for 28 days. Learning tests were performed for the Barnes Maze test on days 16-20 of the 28-day study, and the results were obtained on day 28 and the animals were sacrificed on day 29. The brains of the rats, which were sacrificed after intracardiac blood was drawn under anesthesia, were removed, and the right hemisphere was blocked after routine histological follow-up. The sections were stained with cresyl violet for histopathological and stereological analyses and with Caspase-3 for immunohistochemical analyses. In addition, hippocampus volume was evaluated stereologically with Cavalieri principle. In addition, cytochrome (Cyt)-c, Annexin V, Caspase-3, Bax and Bcl 2 gene expressions were examined with molecular analyses for apoptosis in the left hemisphere. In addition, total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) were measured in serum samples, and oxidative stress index (OSI) were calculated.