Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinebağlı birimlere başvuran yetişkin bireylerin probiyotikler konusundaki bilgi düzeyleri ve probiyotik kullanımı ile ilgili tutumları
The knowledge level of adult individuals applying to the units affiliated with the Family Medicine Clinic of Antalya Training and Research Hospital regarding probiotics and their attitudes towards probiotic use
  1. Tez No: 917944
  2. Yazar: BURÇİN ÖZBİLGİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE NUR EKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Sağlık Bakanlığı Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı birimlere başvuran hastaların probiyotik bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması için SBÜ Antalya EAH Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra Antalya EAH Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı birimlere başvuran 18 yaş ve üstü bireylere yüz yüze görüşme tekniği ile araştırma anketi uygulanmıştır. Araştırma anketi araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir ve katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, probiyotikler konusundaki bilgi düzeylerini ve probiyotik kullanımı ile ilgili tutum ve davranışlarını tespit etmeyi amaçlayan üç bölüm ve 39 sorudan oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler MS-Excel 2007 programına kaydedilmiş, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) v.29.0 programı (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the probiotic knowledge levels, attitudes and behaviors of patients admitted to the Family Medicine units of Antalya Training and Research Hospital. Materials and Methods: For this thesis study, after obtaining approval from the Clinical Research Ethics Committee of University of Health Sciences, Antalya Training and Research Hospital, a questionnare was conducted using a face-to-face interview technique with individuals aged 18 and above who visit the Family Medicine Clinic units of Antalya Training and Research Hospital. The questionnare was developed by the researchers and consists of three sections and 39 items aiming to determine the sociodemographic characteristics of the participants, their knowledge levels about probiotics, and their attitudes and behaviors regarding the use of probiotics. The data obtained in the study were recorded in MS-Excel 2007 program and analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) v.29.0 program (IBM Corp., Armonk, NY, USA).