Obezite merkezine başvuran hastalarda serum D vitamini ile metabolik sendrom bileşenleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum vitamin D levels and components of metabolic syndrome in patients attending an obesity center
- Tez No: 917943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE NUR EKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Obezite ve D vitamini eksikliği, giderek yaygınlaşan önemli halk sağlığı sorunlarıdır. Bu çalışmanın amacı, bir obezite merkezine başvuran hastalarda D vitamini düzeyi ile metabolik sendrom (MetS) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tıpta uzmanlık tezi olarak hazırlanan bu vaka-kontrol özelliğindeki çalışma, tek merkezli, kesitsel ve retrospektif dosya taraması şeklinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 1 Şubat- 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi'ne ilk kez başvuran 194 hasta oluşturmuştur. Araştırma kapsamında, hastaların demografik özelliklerine, ilk başvuru sırasındaki antropometrik ölçümlerine, klinik özelliklerine ve laboratuvar verilerine elektronik ve fiziki hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Dahil edilme ve dışlama kriterleri kapsamında araştırmaya 98 hastaya ait verilerin değerlendirilmesi ile devam edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi, SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) yazılımı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p0,05). Vücut kitle indeksi (VKİ) değerlerinin D vitamini düzeyi grupları arasında istatistiksel anlamlı farklılık gösterdiği görüldü.“Kemik dışı etkiler için yeterli D vitamini düzeyi”grubunun VKİ değerinin, özellikle“Vitamin D eksikliği”grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü (p=0,012). Diğer gruplar arasında VKİ açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Katılımcıların LDL-K değerlerinin D vitamini düzeylerine göre gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdiği saptandı. Yaş ve VKİ'nin etkileri düzeltildiğinde MetS tanısı varlığı açısından,“D vitamini eksikliği”grubunun,“Kemik sağlığı için yeterli D vitamini”seviyesine sahip referans gruba kıyasla bağımsız olarak daha düşük bir riske sahip olduğu görüldü (OR = 0,190, %95 CI: 0,045- 0,802, p = 0,024). D vitamini grupları ile ilişkisi görülen komorbiditeler (DM, HT, hiperlipidemi) ve diğer değişkenlerin dahil edildiği, regresyon analizinde; D vitamini düzey gruplarının komorbiditeler üzerine bağımsız etkisi olmadığı görüldü. Sonuç: Araştırmamızın sonucunda; serum vitamin D düzeyi ile VKİ, LDL-K düzeyleri arasında anlamlı negatif yönlü bir ilişki bulunsa da DM, HT, hiperlipidemi gibi komorbiditeler üzerinde bağımsız anlamlı ilişki saptanmadı. Her ne kadar araştırmamızın sonuçları literatür ile tam uyumlu olmasa da yeterli D vitamini düzeylerinin, kemik sağlığı için öneminin yanı sıra vitamin D reseptörünün vücuttaki geniş dağılımı nedeniyle MetS gibi pek çok organ ve dokuyu ilgilendiren bir hastalıkta da potansiyel yarar sağlayabileceğini düşünmekteyiz. Literatürde serum vitamin D düzeyleri ile MetS arasındaki ilişkiyi ele alan çok sayıda çalışma olsa da özellikle sadece obezite hastalarında vitamin D düzeylerinin MetS ile ilişkisini değerlendiren geniş hasta grupları ile çok merkezli, prospektif çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğu görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity and vitamin D deficiency are increasingly common public health issues. This study aims to examine the relationship between vitamin D levels and metabolic syndrome (MetS) in patients attending an obesity center. Materials and Methods: This case-control study prepared as a medical specialization thesis was planned as a single-center, cross-sectional and retrospective file scanning. The universe of the study consisted of 194 patients who applied to the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital Obesity Center for the first time between February 1 and May 31, 2024. Within the scope of the study, demographic characteristics of the patients, anthropometric measurements at the time of first application, clinical characteristics and laboratory data were accessed from electronic and physical patient files. The study continued with the evaluation of data belonging to 98 patients within the scope of inclusion and exclusion criteria. The demographic characteristics, anthropometric measurements, clinical features, and laboratory data of the patients at the initial visit were obtained from electronic and physical patient files. Statistical analysis was performed using SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®), and statistical significance was set at p0.05). BMI values differed significantly between vitamin D level groups. The body mass index (BMI) of the“Sufficient for extra-skeletal effects”group was significantly lower than that of the“Vitamin D deficiency”group (p=0.012). No significant differences in BMI were found among the other groups (p>0.05). LDL levels differed significantly between groups according to vitamin D levels. After adjusting for age and BMI, the presence of metabolic syndrome was independently lower in the“Vitamin D deficiency”group than in the reference group with“Sufficient for bone health”vitamin D levels (OR = 0.190, 95% CI: 0.045- 0.802, p = 0.024). In regression analysis, which included comorbidities (DM, HT, hyperlipidemia) and other variables associated with vitamin D level groups, vitamin D levels had no independent effect on comorbidities. Conclusion: In conclusion, while an inverse relationship was found between vitamin D levels and BMI and LDL-C levels, no significant independent association was found with comorbidities such as DM, HT, and hyperlipidemia. However, the wide distribution of vitamin D receptors across the body—including in immune cells, vascular cells, heart muscle cells, pancreatic beta cells, nerve cells, and bone cells—suggests potential benefits for vitamin D in conditions like metabolic syndrome, a global public health issue that increases morbidity and mortality. Although there are many studies in the literature addressing the relationship between serum vitamin D levels and MetS, there seems to be a need for multicenter, prospective studies with large patient groups, especially evaluating the relationship between vitamin D levels and MetS in obese patients.