Tiroid bezinin hacmi ve fonksiyonları ile obezite arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship thyroid volume, its function and obesity
- Tez No: 91795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada obez hasta grubunda ve kontrol grubunda BMI ile tiroid hacmi ve tiroid fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya obez olduğu saptanan 74 hasta ile kontrol grubunu oluşturan 22 kişi alındı. Çalışmaya alınan kişilerin hiç birinde daha önceden tespit edilmiş diabetes mellitus, guatr, tiroid hastalığı yoktu. Yine bu kişilerde hiperlipidemi ve tiroid hormon metabolizmasını etkileyecek ilaç kullanım öyküsü yoktu. Çalışmada obezite kriteri olarak BMI kullanıldı. Çalışma gruplarında tiroid hacmi ultrasonografî ile tespit edildi, tiroid fonksiyon testi olarak kan TSH ve FT4 düzeyleri RIA yöntemi ile belirlendi. Obez hastaların BMI 35 (30-55) kontrol grubunda 23 (18-25) idi. Fark anlamlı bulundu ( p0,5 ). Çalışmamızda BMI ile tiroid fonksiyonları ve tiroid hacmi arasında ilişkinin olmadığım tespit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF RELATIONSHIP THYROID VOLUME, ITS FUNCTION AND OBESITY In this research, we aimed examining the relationship between BMI, thyroid volume and the functions of thyroid in obese patient group and control group. 74 patients who were determined to be obese and 22 people who formed a control group were taken to this research. There had not been any diabetes mellitus, goiter and thyroid disease in the people who had been taken to this research before. Also in this people, there had not been usage of drug which would effect hyperlipidemy and the metabolism of thyroid hormone. BMI was used as a criteria of obesity in this research. The thyroid volume measured by ultrasound. The blood levels of TSH and FT4 was determined by RIA method as thyroid function tests. BMI in the obese patients group was 35 ( 30-55) and in the control group was 23 (18-25).