Multipl skleroz hastalarında kognitif fonksiyonların değerlendirilmesinde olaya ilişkin potansiyeller, P300
Evaluation of cognitive function using event related potentials in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 141852
  2. Yazar: ZÜLAL YEŞİLBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLA İRKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
6. ÖZET MS'de kognitif fonksiyonlarda bozukluklar (% 30-70) oranında ve hastalığın her döneminde görülebilmektedir. Kognitif kayıplar, hafif bir fonksiyon bozukluğundan ağır dereceye kadar oldukça geniş bir klinik spektrum içinde saptanabilir. Kognitif bozukluğu değerlendirmek için nöropsikolojik testler, nörofizyolojik yöntemler ve son zamanlarda fonksiyonel radyolojik görüntüleme teknikleri kullanılmaktadır. Olaya ilişkin potansiyeller (OİP) ya da P300 nörofizyolojik yöntemler içinde en sık kullanılan tekniklerden biridir. OİP de kognitif fonksiyon bozukluklarında geç komponentler olan N200 ve P300 dalgalarında latanslar gecikir ve amplütüdler küçülür. Bu çalışmada MS hastalarında kognitif fonksiyon bozukluklarının hastalık süresi ve disabilite ile ilişkisi OİP kullanılarak araştırıldı. MS hastaları normal kontrol grubu ile karşılaştırıldığında N200 ve P300 latanslarında gecikme bulundu. Disabilite durumu EDSS skalası ile değerlendirildi. OİP ile EDSS skoru arasında bir ilişki bulunmazken, OİP ile hastalık süresi arasında anlamlı bir ilişki vardı. Hastalık süresi arttıkça P300 latanslarındaki gecikme anlamlı idi. Ayrıca hastalık süresi 3 aydan kısa olanlara oranla 3 aydan daha uzun hastalar karşılaştırıldığında 2. grupta P300 latansları gecikmişti. Bu durum bize MS hastalarında kognitif bozukluğun disabiliteden çok hastalık süresi ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Disabiliteye yol açan motor ve duyusal kusurların direkt olarak kognitif fonksiyonlarla ilişkisi olmayabilir. Kognitif fonksiyon bozukluklarının beyindeki hastalık yükü ile ilişkisi daha olasıdır. Hastalık süresi uzadıkça beyinde olan lezyonların (MS plakları ) sayısı ve yerleşimi artmakta, kognitif fonksiyon bozukluğu ortaya çıkmakta ve var olan kayıplar daha belirgin hale gelmektedir. 65
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The cognitive dysfunction in MS may occur with a percentage of 35-70 % and cognitive impairement can be determined in a large clinical spectrum from mild cognitive dysfunction to moderate range. Neuropsychological tests and neurophysiological methods can be used to evaluate the cognitive impairment. Event related potentials (ERP) is one of the most frequently used method among the neurophysiological techniques. In dementia late komponents N200 and P300 latency prolonges and amplitude diminishes. In order to evoluate the effect of duration and disability in MS on cognitive functions; we performed ERP studies in our patients. When compared to controls there was a prolongation on N200 and P300 latencies in MS patients. No correlation was found in between EDSS scories and latencies. But there was a positive correlation in between the duration of illness and P300 latencies. P300 latecy prolongation was significant in chronicall ill patients compared to ones that are newly diagnosed. This demonstretes that in MS patients the cognitive dysfunction is correlated with illness duration but not with functional disability. WE believe the cognitive the cognitive dysfunction is in accomdence with the illness load. Long term follow up studies are needed to confirm and settle this issue. 66