Sinemanın stratejik yönetim dili: Filmlerden iş dünyası ilhamı
The Strategic management language of cinema: Cinematic inspiration for the business world
- Tez No: 917974
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA SAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, stratejik yönetim süreçlerinin iş dünyasına olan etkilerini ve bu süreçlerin sinematik anlatımlarda nasıl ifade edildiğini analiz etmektedir. Araştırma kapsamında Moneyball, The Social Network, Steve Jobs, The Founder ve The Big Short filmleri seçilmiş ve analiz edilmiştir. Söz konusu filmler, liderlik, inovasyon, kriz yönetimi ve stratejik planlama süreçlerini konu almasıyla stratejik yönetim teorisi ve pratiği arasında önemli bir bağ oluşturmuştur. Analiz sonuçları, filmlerde stratejik yönetimin veri odaklı karar alma, inovatif iş modelleri geliştirme, kriz dönemlerinde sürdürülebilirlik sağlama ve takım çalışmasını optimize etme gibi temel unsurlarını içeren güçlü anlatılar sunduğunu ortaya koymuştur. Filmlerin 2010-2016 yılları arasında çekilmiş olması, ekonomik kriz sonrası stratejik kararların etkisini değerlendirme açısından önemli bir bağlam sunmuştur. Bununla birlikte, seçilen yapımların finansın merkezi olan ABD'de geçmesi ve biyografik nitelik taşıması, stratejik yönetim olgularını gerçek olaylar üzerinden inceleme fırsatı sağlamıştır. Bu sebeple sinema, stratejik yönetim süreçlerinin anlaşılmasında etkili bir pedagojik ve analitik araç olarak değerlendirilebilmektedir. Bu tez, filmlerden çıkarılan derslerle stratejik yönetim literatürüne ve uygulamalarına hem akademik hem de pratik katkılar sağlamayı hedeflemektedir. Film analizlerinden elde edilen bulgular, iş dünyasında etkili stratejilerin geliştirilmesi için önemli ipuçları sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of strategic management practices in the business world and their representation through cinematic narratives. The research focuses on the analysis of Moneyball, The Social Network, Steve Jobs, The Founder, and The Big Short. These films serve as significant examples for exploring the connection between strategic management theory and practice, addressing key themes such as leadership, innovation, crisis management, and strategic planning. The analysis reveals that the films effectively depict core aspects of strategic management, including data-driven decision-making, the development of innovative business models, sustainability during crises, and the optimization of teamwork. The selection of films produced between 2010 and 2016 provides a meaningful context for examining the impact of strategic decisions in the post-economic crisis period. Additionally, their focus on events based in the United States, the global financial hub, and their biographical nature offer valuable insights into real-world strategic management scenarios. In conclusion, cinema can be considered an effective pedagogical and analytical tool for understanding strategic management processes. This thesis aims to contribute to the academic and practical domains of strategic management by drawing lessons from these films. The findings from the film analyses provide significant insights into the development of effective strategies in the business world.