Akut iskemik inme tanısı almış hastalarda serum laktat dehidrogenaz değeri ileulusal sağlık enstitüleri inme ölçeği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum lactate dehydrogenase levels and the national institutes of health stroke scale in patients diagnosed with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 917973
  2. Yazar: MEHMET EMİN OLCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada Akut İskemik İnme (Aİİ) tanısı almış hastalarda, başvuru anındaki serum laktat dehidrogenaz (LDH) değeri ile Ulusal Sağlık Enstitüleri İnme Ölçeği (NIHSS) arasındaki ilişkiyi ve hastane içi mortaliteyi öngörmedeki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve tek merkezli olarak planlanan çalışmamıza, 01.01.2023 ile 31.12.2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Servisine, inme ilişkili şikayetlerin başlangıcından itibaren 72 saat içerisinde başvurup, Beyin Bilgisayarlı Tomografi Anjiografi (BBTA) ve/veya Difüzyon MRG ile Aİİ tanısı konulan, nöroloji servis veya yoğun bakımına yatırılan hastalar dahil edildi. Hastaların şikayetleri, fizik muayene bulguları, radyolojik görüntüleme raporları, laboratuvar sonuçları, NIHSS sonuçları ve klinik sonlanımları çalışma formuna not edildi. Hasta verileri hastane bilgi sistemi üzerinden elde edildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 512 hastanın %55,3'ü (n:283) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 71 yıl (20-98) oldu. Acil servisteki hastaların yalnızca %0,2'si (n=1) taburcu edilirken, %71,3'ü (n=365) servise, %28,5'i (n=146) ise Yoğun Bakım Ünitesi'ne (YBÜ) alındı. Hastaların %90,4'ü (n=463) için taburculuk ve %9,6'sı (n=49) içinse ölüm bildirildi. Hastaların yaş, NIHSS ve GKS sonuçları acil servis ve hastane sonlanım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdi (sırası ile p=0.007;
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between serum lactate dehydrogenase (LDH) levels at admission and the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) in patients diagnosed with Acute Ischemic Stroke (AIS). Additionally, we aimed to assess the effectiveness of LDH in predicting in-hospital mortality. Material and Methods: Our study, planned as a retrospective and single-center investigation, included patients who presented to the emergency department (ED) of Ankara Bilkent City Hospital within 72 hours of the onset of symptoms between January 1, 2023, and December 31, 2023. These patients were diagnosed with Acute Ischemic Stroke (AIS) through Brain Computed Tomography Angiography (BCTA) and/or Diffusion MRI and were admitted to the neurology ward or intensive care unit. The patients' symptoms, physical examination findings, radiological imaging reports, laboratory results, NIHSS scores, and clinical outcomes were recorded in the study form. Patient data were obtained through the hospital information system. Results: A total of 512 patients were included in the study, of whom 55.3% (n=283) were male. The mean age of the patients was 71 years (range: 20–98). In the ED, only 0.2% (n=1) of patients were discharged, while 71.3% (n=365) were admitted to the ward and 28.5% (n=146) were transferred to the ICU. Discharge was reported for 90.4% (n=463) of the patients, while 9.6% (n=49) died during hospitalization. Age, NIHSS, and GCS scores were found to differ significantly in terms of ED and in-hospital outcomes (p=0.007,