Hâfız İsmail Müşfik Efendi'nin Müşfiknâmesi (inceleme, metin, tıpkıbasım)
Hâfiz İsmail Müşfik Efendi's Müşfiknâme (review, text, facsimile)
  1. Tez No: 917978
  2. Yazar: ZÜLFÜ TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKÜF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hâfız İsmail Müşfik Efendi'nin hayatı, edebi kişiliği ve Müşfiknâme adlı eseri üzerine yapılan bu çalışma, Müşfik Efendi'nin biyografik detaylarını ve eserini inceleyerek hem şahsi hem de edebi yönünü kapsamlı şekilde ortaya koymaktadır. Hâfız İsmail Müşfik Efendi dönemin önde gelen şair ve yazarlarından biri olmasına rağmen edebiyat ve kültür tarihindeki etkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu bağlamda, çalışma, Müşfik Efendi'nin şairlik ve yazarlık yeteneğini, dönemin gazete kültürüne katkılarını ve münşîlik alanındaki yetkinliğini ele almaktadır. Araştırma, biyografik analiz, edebi metin incelemesi ve tarihsel bağlamlandırma gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Özellikle Fatîn Tezkiresi, Cerîde-i Havâdis ve İbnülemin Mahmut Kemal gibi birincil kaynaklar ve dönemin gazeteleri analiz edilmiştir. Hâfız İsmail Müşfik Efendi'nin Tanzimat dönemi Osmanlı edebiyatında önemli bir figür olduğu; gazetecilik, münşîlik ve şairlik alanlarında genç aydınlara öncülük ettiği tespit edilmiştir. Ancak, dönem koşulları ve kişisel trajediler nedeniyle hayatının son döneminde akıl sağlığını, bununla beraber etkisini yitirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study on Hâfız İsmail Müşfik Efendi's life, literary personality, and his work Müşfiknâme examines the biographical details and his work, providing a comprehensive insight into both his personal and literary aspects. Hâfız İsmail Müşfik Efendi, despite being one of the prominent poets and writers of his time, has not been sufficiently studied in terms of his impact on literary and cultural history. In this context, the study addresses Müşfik Efendi's poetic and literary talents, his contributions to the newspaper culture of the era, and his proficiency in writing. The research was conducted using methods such as biographical analysis, literary text examination, and historical contextualization. Primary sources like and Fatîn Tezkiresi. Cerîde-i Havâdis and İbnülemin Mahmut Kemal's works, as well as periodicals from the era, were analyzed in depth. It has been determined that Hâfız İsmail Müşfik Efendi was a significant figure in Tanzimat-era Ottoman literature, leading young intellectuals in the fields of journalism, writing, and poetry. However, due to the circumstances of the period and personal tragedies, he lost his mental health and, consequently, his influence in the later stages of his life.