Hâfız İsmail Coşar'ın hayatı ve Türk din mûsikîsine katkıları
The life of Ismail Cosar and his contributions to Turkish music
  1. Tez No: 668678
  2. Yazar: MUSTAFA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TIRAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmada Türk Din Mûsikîsi'nin son dönem icracılarından önemli bir şahsiyet olan Hâfız İsmail Coşar'ın hayatının kaleme alınması icra ettiği Türk Din Mûsikîsi'nin ezân, mevlid, kasîde ve ilâhi gibi formlarının müzikâl analizlerinin yapılarak, onun icra tavrının değerlendirilmesi, kayıt altına alınması ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak hedeflenmiştir. İsmail Coşar, geleneksel meşk sistemi ile yetişmiş, cami mûsikîsi ve tekke mûsikîsi formlarını ustalıkla icra eden ve bu alanda kendine önemli bir yer edinmiş icracıdır. Dünyanın dört bir yanında yarım asır boyunca Kur'an-ı Kerim, ezân, mevlid ve kasîde okuyarak Türk Din Mûsikîsi kültürünü birçok ülkeye tanıtan, adeta bir kültür elçisi gibi bu geleneği farklı coğrafyalarda tanıtmıştır. Türkiye radyo ve televizyon kanallarının pek çoğunda çeşitli programlarla ekranlarda olmuş, ülkemizin her bir köşesine giderek Kur'an- ı Kerim tilaveti ve ezân okuyuşu ile halkın teveccüh ve sevgisini kazanmış olan İsmail Coşar'ın hayatı ve mûsikî icrasına dair değerlendirmeler akademik bir çalışma ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to analyze the life of Hâfız Ismail Cosar who has been an important character in the recent period of Turkish Religious Music, to evaluate his method of practising music through the analyses of his Turkish Religious Music branches of adhan, mawlid, eulogy and islamic chants, to keep a record of these pieces of art and transmit them to the upcoming generations. Ismail Cosar was raised with traditional meshk (an old word for love) system and he was an excellent performer of mosque music and islamic monastery music, having a considerable reputation in these fields. He had been performing all over the world for half a century just like a cultural ambassador, reciting the Holy Qur'an, adhan, mawlid, and eulogy in various geographies. He has appeared on screens in many programmes of Turkish television and radio channels, gained the love and affection of masses by his recitation of Holy Qur'an and Adhan calls. In this study, the life of Ismail Cosar and his music performance was discussed with an academical approach.