Pornography in the Republic of Türkiye: Impact on Muslim and Non-muslim populations
Türkiye de pornografi: Müslüman ve Müslüman olmayan toplumda etkisi
  1. Tez No: 917991
  2. Yazar: GİZEM HASGÜL
  3. Danışmanlar: DR. EMMANUELE A. JANNİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli studi di Roma La Sapienza
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İslam, cinsellik konusunda derin bir anlayışa sahiptir ve bu, pornografi anlayışını etkileyebilir. Bunun sebebi, genellikle konuşulmasa da, cinsellik yaşamın büyük bir kısmını kaplamaktadır. Zaman içinde insanlar daha fazla bilgi edinir ve aradıkları konulara daha iyi yaklaşma yeteneğine sahip olurlar. Teknik değerlendirme sayesinde pornografiye erişim daha kolay hale geldi ve zaman içinde pornografi kendisi değer kazandı ve değişti. Bu tez, pornografinin Türkiye Cumhuriyeti'nde bireyleri nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de çevrimiçi araştırmayı içermektedir. 18-40 yaş aralığındaki anonim katılımcılar kendi istekleri doğrultusunda rastgele seçilecektir. Anket, yaş, ülke, cinsiyet kimliği, eğitim, cinsel yönelim, ilişki durumu, din, ilk kez porno izleme gibi sekiz demografik soruyu içermektedir. Ayrıca, 7 Likert ölçeğini kullanan 46 soru da bulunmaktadır. Araştırma, nicel bir paradigma etrafında tasarlandı. Çalışmada veri toplamak için Pornografi Tüketim Etki Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Islam has an intimate understanding of sexuality which may impact the understanding of pornography. The reason for this is that even though it is not customary to talk about it, it still occupies a large part of life. Over time, people start to have more knowledge and are better equipped to approach what they seek. Thanks to technical evaluation, porn became easier to access, and porn itself was valued and changed over time. This thesis aims to understand how pornography affects individuals in the Republic of Turkiye. This study includes online research in Turkiye. Anonymous participants will be randomly selected of their own free will, aged 18-40. The survey includes eight demographic questions which are age, country, gender identity, education, sexual orientation, relational status, religion, the first time watched porn, and 46 questions that use the 7 Likert Scale. The research was designed around a quantitative paradigm. The Pornography Consumption Effect Scale was used to collect data in the study.