The importance of the right to a reasoned judgement in terms of fairtrial and turkish administrative jurisdiction in the light ofecthr decisions
Adil Yargılanma Hakkı Açısından Gerekçeli Karar Hakkının Önemi ve AİHM Kararları Işığında Türk İdari Yargı Sistemi
- Tez No: 917994
- Danışmanlar: PROF. DR. YUTAKA ARAI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Kent
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AİHS'in 6. maddesi ile garanti altına alınan adil yargılanma hakkı, konvansiyona taraf devletlerce en fazla ihlal edilen haklardan biridir. Adil yargılanma hakkının unsurlarından biri olan gerekçeli karar hakkı kapsamında mahkeme kararlarının dayandığı nedenlerin taraflara açık ve anlaşılabilir bir gerekçeyle açıklanması gerekir. Çünkü yargılama sürecinde sunulan delillerin ve öne sürülen iddiaların neden kabul edilip edilmediğini bilmek tarafların en doğal hakkıdır. İdari uyuşmazlıklar kapsamında verilen idari yargı kararları açısından gerekçe daha çok önem kazanır. İdarenin işlem ve eylemlerinin hukuki denetimini sağlayan idari yargı kararlarının gerekçeleri, hem söz konusu kararların nasıl uygulanacağı hem de takip eden eylem ve işlemlerde hukuka aykırılığın giderilmesi açısından idare için yol gösterici niteliktedir. Türk idari yargı sistemi son yıllarda kararların gerekçelerinin güçlendirilmesi de dahil olmak üzere önemli reformlara konu olmuştur. Bu kapsamda, bu çalışmada gerekçeli karar hakkının adil yargılanma hakkı açısından önemi ve Türk idari yargısının mevzuat ve uygulama yönünden durumu ele alınacaktır. Gerekçeli karar hakkına yönelik AİHM içtihadı ve Türk idari yargısına yönelik olarak verilen AİHM kararları çalışmaya ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to a fair trial guaranteed by Article 6 of the ECHR is one of the most violated rights by the party states to the convention. Within the scope of the right to a reasoned decision, which is one of the components of the right to a fair trial, the grounds on which the court decisions are based must be explained to the parties with a clear and understandable justification. Because it is the most natural right of the parties to know why the evidence and claims presented during the litigation process are accepted or not. Justification gains more importance in terms of judicial decisions made within the scope of administrative disputes. The justifications of the administrative judiciary decisions, which provide the legal supervision of the administrative actions and acts, guide the administration in terms of implementing the said decisions and eliminating unlawfulness in other precedent administrative actions and acts. The Turkish Administrative Jurisdiction system has been the subject of significant reforms in recent years, including strengthening the reasoning for decisions. In this context, in this paper, the importance of the right to a reasoned decision in terms of the right to a fair trial and the situation of the Turkish Administrative Judiciary in terms of legislation and practice will be discussed. The case law of the ECtHR regarding the right to a reasoned decision and the ECtHR decisions regarding the Turkish Administrative Jurisdiction will shed light on the study.