Ceza Muhakemesi Hukukunda hukuka kesin aykırılık sebeplerinden hükmün gerekçeden yoksunluğu
Lack of justification for adjudgment of absolute illegality at Law on Criminal Procedure
  1. Tez No: 885299
  2. Yazar: MUHAMMED ENES ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Gerekçe, kavram olarak bir şeyin sebebinin ve dayanağının ne olduğunu ifade eder. Bu bağlamda hukuk devleti ilkesinin gereği olarak ülkemizde de anayasal düzeyde normlar ile her türlü mahkeme kararlarının belirli standartları karşılayan ölçüde gerekçeli olması zorunluluğu esası benimsenmiştir. Hakeza ceza muhakemesi sistemimizde 5271 sayılı CMK'da açıkça kararların ve hükmün gerekçeli olacağı esası vurgulanmıştır. Öte yandan gerekçeli karar verilmesi zorunluluğu tarafı olduğumuz AİHS bağlamında adil yargılanma hakkının bir parçası olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla bu bakımdan da oldukça önemli bir işlevi haizdir. Nitekim evrensel anlamda adil bir yargılamanın gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği ancak hükmün“gerekçe”unsuruna bakılarak anlaşılabilecektir. Çalışmamız kapsamında gerekçe kavramının mevzuatımızdaki düzenlemesi, özellikleri ve işlevi gibi hususların üzerinde durulup; ardından adil yargılanma hakkının sağlanması açısından AİHS ve anayasal düzeydeki yeri ve önemine değinilecek; nihai olarak ise ceza muhakemesi sistemimizdeki konumu ele alınıp farklı boyutlarıyla detaylı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a concept, justification expresses what the cause and basis of something. In this context, as a requirement of the principle of the rule of law, the principle that constitutional norms and all kinds of court decisions must be justified to the extent that they satisfy certain standards has been adopted. Likewise, in our criminal procedure system, the CMK numbered 5271 clearly emphasizes the principle that decisions and judgments will be justified. On the other hand, the obligation to give a reasoned decision is accepted as a part of the right to a fair trial in the context of the ECHR, which we're a part. Therefore, it has a very important function in this regard. As a matter of fact, a fair trial in the universal sense can only be understood by looking at the“justification”element of the judgment. Within the scope of our study, issues such as the regulation, features and function of the concept of justification in our legislation will be emphasized. Then, the ECHR and its place and importance at the constitutional level will be discussed in terms of ensuring the right to a fair trial. Finally, its position in our criminal procedure system will be discussed and examined in detail with its different viewpoints.