Okul yöneticilerinin kırıcı yönetici-lider davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri (Girne örneği)
Teacher about school administrators ' scathing manager-leader behavior (Kyrenia district example)
  1. Tez No: 918011
  2. Yazar: ÖZLEM EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda Girne İlçesi'nde bulunan özel ve devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin kırıcı yönetici-lider davranışlarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu araştırma nicel bir araştırma olup tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri kırıcı yönetici-lider davranış ölçeği ile toplanmıştır. Okul yöneticilerinin kırıcı yönetici lider davranışlarının kırıcı, kendini beğenmiş ve çıkarcı davranış boyutlarından oluştuğu ve bu davranışların orta derecede gösterildiği saptanmıştır. Öğretmenlerin mesleki kıdeme göre kırıcı yönetici, lider davranışına ilişkin görüşleri arasında farklılık saptanmıştır. Mesleki kıdemi az olan öğretmenler, mesleki kıdemi fazla olan öğretmenlere göre yöneticilerinin gösterdiği davranışları daha fazla, kırıcı, kendini beğenmiş ve çıkarcı bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the opinions of the teachers who work in private and public schools in the Girne district of the Turkish Republic of Northern Cyprus in the 2019-2020 education and learning year regarding the demening manager-leader behavior. This research is a quantitative research and was carried out with the screening model. The research data were collected with a demening manager-leader behavior scale. Teacher about school administrators scathıng manager-leader behavıor. According to the teachers profesional seniority teacher about school administrators scathıng manager-leader behavıor, there was a difference between the views of the demening manager and the leader behavior.