From animal welfare to animal rights: Non-human actors defying the anthropocentrichuman rights system
Hayvan Refahından Hayvan Haklarına: İnsan Merkezli İnsan Hakları Sistemine Meydan Okuyan İnsan Dışı Aktörler
- Tez No: 918010
- Danışmanlar: PROF. DR. JANINE UBINK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Leiden
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Geçmişte bazı bireylerin köleleştirildiği ve kadınların eşlerinin malı olarak görüldüğü bir tarihsel bağlamda, hayvanların salt mülkiyet statüsünün ötesinde kabul görmesi için gösterilen çaba devam etmektedir. Hayvanların doğuştan sahip oldukları değerin tamamen kabul edildiği söylenemese de, filozoflar yazılarıyla hayvan etiği söylemini zenginleştirerek halk arasında düşünmeye yol açmışlardır. Bu çalışma, Peter Singer'ın hayvan özgürlüğü savunuculuğu ve hayvan hakları hareketinin günümüzdeki genişlemesi etrafında şekillenmektedir. Hayvanlara haklar tanınması ve insan haklarının korunması çerçevesine entegre edilmelerinin gerekliliğinin altını çizmektedir. Ayrıca, Antroposen'i insan olmayan tüm varlıklar için haklar hareketinin önünde bir engel olarak görmektedir. Birincil odak noktası hayvan hakları hareketi olsa da doğanın haklarını ve yapay zekanın kişiliğinin yasal olarak tanınması çağrısını da araştırıyoruz. İnsan dışı varlıkları bir arada gruplamanın insanmerkezci bir bakış açısını benimsediğini kabul etmekle birlikte, onların anlatılarını toplu olarak sunmanın Antroposen'in yarattığı zorlukları aşmak için güçlü bir araç olduğunu iddia ediyoruz. Hayvan hakları ve doğa haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası yasal çerçevelerdeki bazı düzenlemeleri inceliyoruz. Vardığımız sonuç, şu anda hayvan haklarına yönelik yaygın bir devlet taahhüdünün bulunmadığıdır; vurgu, hayvan refahı ile ilgili düzenlemeler üzerinde olma eğilimindedir. Doğa hakları konusunda ise bazı hukuk sistemleri kayda değer adımlar atmıştır. Bu gelişmeler doğa haklarının ana akım kabulü için umut vaat etmekte ve çevrenin korunması için uluslararası işbirliğinin önemini vurgulamaktadır. Bu ilerlemelerin hayvan hakları üzerindeki etkisini de değerlendiriyoruz. Doğanın haklarının kabul edilmesi, hayvanların da haklara sahip olabileceğinin anlaşılmasını kolaylaştırarak insanmerkezci zihniyete meydan okuyabilir. Ancak, doğanın korunmasından elde edilen insan yararı, hayvan haklarının korunmasından elde edilenden çok daha güçlü olduğu için, doğa haklarının kaçınılmaz olarak hayvan haklarına dönüşeceğini söyleyemeyiz. İnsan dışı aktörlerin insanmerkezciliğe getirdiği zorlukları inceledikten ve hayvan hakları için potansiyel avantajlarını göz önünde bulundurduktan sonra, nihayetinde insanmerkezciliğe alternatif çerçeveleri, özellikle de ekomerkezciliği ve biyomerkezciliği değerlendirmeye aldık.. Ekomerkezciliğin doğa hakları çerçevesi ile ortak bir zemini paylaşırken, zaman zaman hayvan hakları ile çatışabileceğini gözlemledik. Sonuç olarak, biyomerkezciliğin hayvan hakları konusunda daha uyumlu bir bakış açısı sağladığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In a world where some people were enslaved, and women were considered the property of their husbands in the past, the struggle for animals to be perceived as more than property is, unfortunately, still ongoing. Although it cannot be said that the intrinsic value of animals has been fully embraced, philosophers have stimulated the literature with their writings on animal ethics and lit a spark in people's minds. This study is centered around Peter Singer's argument for animal liberation and the animal rights movement, which has grown in the recent century. This work emphasizes the need for animals to have rights and to be included in the human rights protection system and regards the Anthropocene as an impediment to the rights movement of all non-human actors. While the focus is on the animal rights movement, we also discuss the rights of nature and the demand for the legal personality of AI. While we recognize that lumping non-human actors together is an anthropocentric approach, we also believe that presenting the narratives of non-human actors together is a powerful way to transcend the Anthropocene. We discuss some regulations from national and international legal orders regarding animal rights and the rights of nature. We conclude that there is no broad state commitment to animal rights yet, and they mainly focus on animal welfare regulations. Regarding the rights of nature, some legal systems have taken exciting steps. These developments are promising for mainstreaming the rights of nature, as international cooperation is vital for environmental protection. We also evaluate the impact of these advancements on animal rights. Accepting the rights of nature can make it easier to comprehend that animals can also have rights because the anthropocentric mindset is challenged. However, we cannot say that the rights of nature will necessarily evolve into animal rights because the human benefit of (and thus push for) the protection of nature is much stronger than that of the protection of animal rights. Having examined non-human actors' challenges to anthropocentrism and their possible benefits for animal rights, we finally discussed the frameworks that can replace anthropocentrism, namely ecocentrism and biocentrism. We noted that ecocentrism overlaps with the rights of nature framework but can sometimes conflict with animal rights. Therefore, we conclude that biocentrism offers a more aligned perspective on animal rights.