Bronşektazide cerrahi deneyimlerimiz
Our surgical experiences in bronchiectasis
- Tez No: 918019
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH METEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş – Amaç: Bronşektazi, bronş duvarı yapısında yer alan muskuler ve elastik dokuların geri dönüşümsüz hasarı sonucu esas olarak segmental ve/veya subsegmental bronşlarda kalıcı ve anormal genişleme olarak tanımlanmaktadır. Sosyoekonomik düzeyle yakın ilişkisi olan bu durumun gelişmiş ülkelerde insidansında azalma mevcutken ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde halen önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar gelişmekte olan ülkelerde bronşektazinin etiyolojisinde ilk sıralarda yer alırken gelişmekte olan ülkelerde immün sistem bozuklukları, metabolik sistem defektleri ve diğer bazı konjenital patolojiler (primer siliyer diskinezi, Young sendromu vs.) yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışmamızda Dicle Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda bronşektazi nedeniyle opere edilen 93 yetişkin hastanın verilerinin uluslararası ve ülkemiz literatürleri eşliğinde incelenerek cerrahi tedavinin yararlılığı ve gerekliliği konusunda araştırma yapılması ve literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç – Yöntem: Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi kliniğinde 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında bronşektazi nedeniyle akciğer rezeksiyonu yapılan 18 yaş ve üstü 93 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalara toplam 95 akciğer rezeksiyonu operasyonu yapıldı. Hastalar yaş, cinsiyet, cerrahi teknik, lokalizasyon, dren sonlandırma süresi, yatış süresi ve komplikasyonlar açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: On sekiz yaş ve üstü 93 hasta değerlendirmeye alındı. Hastaların 53'ü kadın (%57) ve 40'ı (%43) ise erkekti. Ortalama yaşları 34,8 ± 12,5 idi. Medyan yaş 33 (18-65) idi. Kadın/erkek oranı ise 1,33 idi. Hastaların sıklık sırasına göre başvuru şikayetleri; öksürük, balgam, dispne, hemoptizi, göğüs ağrısı, sık alt solunum yolu enfeksiyonu öyküsü, ateş, kilo kaybı, gelişim geriliği, hırıltı, çomak parmaktı. Hastalardan alınan ayrıntılı anemnezde en sık şikayetler, sık geçirilen alt solunum yolu enfeksiyonu ve devamlı medikal tedavi almış olmaları şeklindeydi. Hastaların 26'sına (%28,4) VATS (Video Assisted Thoracoscopic Surgery), 55'ine (%58,9) posterolateral torakotomi ve 12'sine (%12,6) de Hibrit yani VATS insizyonunun mini torakotomiye genişletildiği lateral torakotomiyle birlikte VATS tekniği kullanıldı. Bronşektazi nedeniyle hastalara en sık sol alt lobektomi yapıldı. Bunu sol alt lobektomiyle birlikte lingulanın segmenter rezeksiyonu izlemekteydi. Olgularımızın postoperatif hastanede ortalama yatış süresi 16,3 (4-42) gün idi. Ortalama dren kalış süresi ise 8,6 (2-48) idi. Ortalama yatış süresi ve ortalama dren kalış süresinin cerrahi tekniğe (VATS, Torakotomi, Hibrit) göre karşılaştırılması sonucu VATS ile opere edilen hastalarda belirgin şekilde yatış süresinin ve dren kalış süresinin daha kısa olduğu tespit edildi. Sonuç: Bronşektazide uygun hasta seçimi ve uygun cerrahi teknik ile opere edilen hastalarda yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Cerrahi sırasında ilgili segment veya segmentlerdeki hastalıklı dokunun rezeke edilmesinin, hasta için fizyolojik bir kayıp değil, aksine geriye kalan akciğer dokusunun korunmasını sağlayan bir tedavi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction – Aim: Bronchiectasis is primarily defined as the permanent and abnormal dilation of segmental and/or subsegmental bronchi due to irreversible damage to the muscular and elastic tissues of the bronchial wall. This condition, which is closely related to socioeconomic status, has been decreasing in incidence, especially in developed countries, but continues to be a significant health issue in developing countries like ours. While bacterial and viral infections are the leading causes of bronchiectasis in developing countries, immune system disorders, metabolic defects, and other congenital pathologies (such as primary ciliary dyskinesia, Young syndrome, etc.) are more commonly observed in developed countries. In this study, we aim to investigate the benefits and necessity of surgical treatment by examining the data of 93 adult patients who underwent surgery for bronchiectasis at the Thoracic Surgery Department of Dicle University, and to contribute to the medical literature at national and international levels. Materials and Methods: A retrospective evaluation was performed on 93 patients aged 18 years and older who underwent lung resection for bronchiectasis at the Thoracic Surgery Clinic of Dicle University Hospital, Diyarbakır, between January 1, 2013, and December 31, 2023. A total of 95 lung resection surgeries were conducted on these patients. The patients were retrospectively assessed in terms of age, gender, surgical technique, location, duration of drain removal, length of hospital stay, and complications. Results: A total of 93 patients aged 18 years and older were included in the study. Among them, 53 were female (57%) and 40 were male (43%). The average age was 34.8 ± 12.5 years, with a median age of 33 (range 18-65). The female-to-male ratio was 1.33. The most common presenting complaints, in order of frequency, were cough, sputum, dyspnea, hemoptysis, chest pain, a frequent history of lower respiratory tract infections, fever, weight loss, developmental delay, wheezing, and clubbing. A detailed anamnesis of the patients revealed that the most common complaints were frequent lower respiratory tract infections and continuous medical treatment. Of the patients, 26 (28.4%) underwent VATS (Video-Assisted Thoracoscopic Surgery), 55 (58.9%) underwent posterolateral thoracotomy, and 12 (12.6%) underwent a hybrid procedure, combining VATS with a mini-thoracotomy extended to a lateral thoracotomy. The most common procedure performed for bronchiectasis was left lower lobectomy, followed by segmental resection of the lingula with left lower lobectomy. The average length of hospital stay for our patients was 16.3 days (range 4-42 days) postoperatively. The average drain stay was 8.6 (2-48) days. A comparison of the average length of hospital stay and drain duration by surgical technique (VATS, Thoracotomy, Hybrid) showed that patients who underwent VATS had significantly shorter lengths of stay and drain durations. Conclusion: With appropriate patient selection and the correct surgical technique, favorable outcomes can be achieved in patients undergoing surgery for bronchiectasis. It has been shown that resecting the diseased tissue in the relevant segments during surgery is not a physiological loss for the patient but rather a treatment that helps preserve the remaining lung tissue.