To what extent did Hegel rescue the ontological argument from Kant's criticisms?
Hegel varlık bilimsel argümanı Kant'ın eleştirilerinden ne ölçüde kurtarmıştır?
- Tez No: 918018
- Danışmanlar: DR. GAVİN HYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Lancaster University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Hegel'in Kant'ın Tanrı'nın varlığına ilişkin ontolojik kanıta yönelik itirazına getirdiği eleştiriyi yeniden değerlendirmektedir. Bu anlamda tez, Kant'ın ontolojik delile itirazını, ilgili epistemolojik ve metafizik arka planı göz önünde bulundurarak, Hegel'in Kant'ın itirazına yönelik eleştirisi bağlamı ve sınırları içerisinde incelemeyi amaçlamaktadır. İlk iddia, kavramların ortak durumunun, esasen çok sayıda yüklemi içermeleri ancak varlık yüklemini içermemeleri olduğunu kanıtlamaktadır. Her ne olursa olsun, Tanrı Kavramı temelde bir yüklem olarak varlığı içerir ve dolayısıyla Tanrı vardır. Kant'ın varsayımı ise tam tersine, genel olarak varlığın kavramların istisnai doğası gereği yüklemlenemeyeceğidir. Dolayısıyla, gerçekten de Tanrı Kavramı varlığı içeremez. Tanrı bu şekilde bir olasılık olarak var olur. Öte yandan Hegel, Kavramın mevcudiyeti içerdiğini iddia eder. Yine Hegelci terimlerle ifade edecek olursak, Kavram özne olarak geçersizleşir ve Tanrı Kavramının hakikati olan kendi dışında nesnel hale gelir. Ancak bu şekilde bakıldığında, Tanrı Kavramı artık sadece bir Tanrı kavramı değil, hakiki bir şey olarak öz-bilinçtir: yaratılmış bir Kavram olabilir. Buna ek olarak, Kavram kendi kendini yaratmayı içerir ve bu da öznelliğin nesnelliğe taşınmasını içerir. Hegel'in eleştirisinin Kant'ın ontolojik argümana yönelik itirazlarını bertaraf etmede önemli ölçüde başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla tez, ontolojik argümanın hala savunulabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation places a re-evaluating account of Hegel's criticism of Kant's objection to the ontological proof for God's existence forwards. In this sense, the dissertation aims to investigate Kant's objection to the ontological argument in the context and limits of Hegel's critique of Kant's objection account, considering the relevant epistemological and metaphysical background. The initial contention attests that the common state of concepts is that they essentially incorporate numerous predicates but not the predicate of presence. Be that as it may, the Concept of God fundamentally includes existence as a predicate, and thus God exists. Kant's supposition, on the opposite, is that presence, in common, cannot be predicated by the exceptionally nature of concepts. Hence, indeed the Concept of God cannot incorporate presence. God in this way exists as it were as a plausibility. On the other hand, Hegel contends that Concept incorporates presence. Then again, to put the matter in Hegelian terms, the Concept is essentially invalidated as a subject and gets to be objective out of itself, which is genuine of the Concept of God. However, viewed in this way, the Concept of God is now not just a concept of God but self-consciousness as something genuine: it could be a created Concept. In addition, the Concept involves self-creation, which in turn involves the move of subjectivity into objectivity. It is concluded that Hegel's critique has had considerable success in eliminating Kant's objections to the ontological argument. Thus, the dissertation suggests that the ontological argument can still be defended.