Yoksul ve yoksul olmayan bireylerin besin tercihleri ve sağlık üzerine etkileri
Food preferences and health effects of poor and non-poor individuals
  1. Tez No: 918039
  2. Yazar: ŞİRİVAN BURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL GÖRDES AYDOĞDU, DOÇ. DR. İZZET ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Yeterli ve dengeli beslenme insan hayatı ve özellikle kronik hastalıkların gelişmesini engellemek adına kritik bir öneme sahiptir. Yeterli ve dengeli beslenmenin önündeki en büyük engellerden biri de maddi sebeplerdir. Bu nedenle bu çalışmada yoksul ve yoksul olmayan bireylerin besin tercihleri ve sağlık üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma karşılaştırmalı tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışma kapsamında Diyarbakır'da sosyoekonomik durumu yüksek olan Kayapınar bölgesinden bir aile sağlığı merkezi ve sosyoekonomik durumu düşük olan Bağlar bölgesinden bir aile sağlığı merkezi seçilmiştir. Kayapınar bölgesindeki Aile Sağlığı Merkezi'nden 125 birey ve Bağlar bölgesindeki Aile Sağlığı Merkezi'nden 125 birey olmak üzere 40-64 yaş grubu ve gerekli kriterleri sağlayan toplam 250 bireye ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyo-Demografik Özellikler Bilgi Formu, Antropometrik Ölçüm ve Kronik Hastalık Bilgi Formu ve Besin Tüketim Sıklığı Formu kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşmeler yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Adequate and balanced nutrition is of critical importance for human life and especially for preventing the development of chronic diseases. One of the biggest obstacles to adequate and balanced nutrition is financial reasons. Therefore, this study aims to determine the food preferences and health effects of poor and non-poor individuals. Methods: This study is a comparative descriptive research and focuses on two family health centers in Diyarbakır: one from the Kayapınar region, which has a high socioeconomic status, and another from the Bağlar region, which has a low socioeconomic status. A total of 250 individuals (aged 40-64) were selected, with 125 individuals from the family health center in the Kayapınar region and 125 individuals from the family health center in the Bağlar region. The data collection involved the use of a Socio-Demographic Characteristics Information Form, Anthropometric Measurement and Chronic Disease Information Form, and Food Consumption Frequency Form. The data were collected through face-to-face interviews.