Dijital öykülemenin dördüncü sınıf öğrencilerinin fen başarılarına, motivasyonlarına ve tutumlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of digital story on fourth-grade students' science achievements, motivations and attitudes
  1. Tez No: 918038
  2. Yazar: EMRAH ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, dördüncü sınıf fen bilimleri dersinde dijital öykülemenin öğrencilerin fen başarılarına, motivasyonlarına ve tutumlarına etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen olarak tasarlanmıştır. Araştırmada ilk olarak ön test-son test kontrol gruplu eşleştirilmiş desen kullanılmıştır. Ardından deney grubu öğrencileriyle görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubunu, Muş il merkezinde bulunan bir devlet okulunun dördüncü sınıfında öğrenim gören 51 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, fen bilimleri dersi öğretim programı kapsamında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın grupları uygun örnekleme yöntemi kullanılarak başarı düzeyleri birbirine yakın iki şube seçilmiştir. Bu şubelerden biri deney diğeri ise kontrol grubu olarak kura yöntemiyle atanmıştır. Deney grubu 27, kontrol grubu ise 24 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve“Fen Bilimlerine Yönelik Tutum Ölçeği”ile birlikte araştırmacı tarafından geliştirilen Akademik Başarı Testi ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırma sürecinde deney ve kontrol gruplarına ön test uygulanmış; deney grubuna dijital öyküler entegre edilirken kontrol grubunda ise güncel öğretim programının öngördüğü şekilde ders işlenmiştir. Ünite bitiminde her iki gruba son test uygulanmış ve deney grubu öğrencileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ayrı ayrı analiz edilmiş ve raporlaştırılmıştır. Bulgular: Dijital öyküleme yönteminin öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik akademik başarılarını ve öğrenme süreçlerine katılımlarını artırdığı görülmüştür. Ayrıca dijital öykülemenin öğrencilerin ders motivasyonlarını güçlendirdiği, fen bilimleri tutumu üzerinde olumlu yönde bir eğilim oluşturabileceği ve öğrenmede kalıcılığı artırmada etkili bir araç olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Dijital öyküleme yönteminin öğrencilere bilişsel, duygusal ve pedagojik açıdan olumlu katkılar sağladığı, onların derslere olan ilgilerini artırdığı, öğrenmeyi daha kolay ve eğlenceli hale getirdiği, bu anlamda eğitim programlarına entegre edilmesinin faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to investigate the effects of digital storytelling on students' science achievement, motivation, and attitudes in a fourth-grade science course. Method: This study was designed as an explanatory sequential design from mixed research methods. In the study, a pre-test-post-test control group paired design was used first. Then, interviews were held with the experimental group students. The study group consisted of 51 students studying in the fourth grade of a public school in the city center of Muş. The research was conducted in the 2023-2024 academic year within the scope of the science course curriculum. The study groups were selected using the convenience sampling method and two branches with similar success levels were selected. One of these branches was assigned as the experimental group and the other as the control group by lottery. The experimental group consisted of 27 students and the control group consisted of 24 students. In the study, the“Motivation Scale for Learning Science”and“Attitude Scale for Science”, along with the Academic Achievement Test and Semi-Structured Interview Form developed by the researcher were used as data collection tools. During the research process, a pre-test was applied to the experimental and control groups; while digital stories were integrated into the experimental group, the course was taught as foreseen by the current curriculum in the control group. At the end of the unit, a post-test was applied to both groups and interviews were conducted with the experimental group students. The data obtained were analyzed and reported separately. Findings: It has been observed that the digital storytelling method increases students' academic success in science courses and their participation in the learning process. It has also been determined that digital storytelling strengthens students' course motivation, can create a positive tendency on science attitudes and is an effective tool in increasing learning permanence. Conclusions: It has been concluded that the digital storytelling method provides positive contributions to students in cognitive, emotional and pedagogical terms, increases their interest in lessons, makes learning easier and more fun, and that it would be beneficial to integrate it into educational programs.