Prostat kanserinde ner tamir mekanizması enzim ifade değişimlerinin incelenmesi
Investigation of ner repair mechanism enzyme expression changes in prostate cancer
- Tez No: 918044
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen malignitelerden biri olup kansere bağlı ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Prostat kanserinin patogenezinde genetik ve epigenetik değişimlerin yanı sıra DNA hasar onarım mekanizmalarındaki bozukluklar önemli bir rol oynamaktadır. Bu mekanizmalardan biri olan nükleotid eksizyon tamiri (NER), UV ışınları, kimyasal ajanlar ve sigara dumanı gibi çevresel etkenlerin neden olduğu geniş çaplı DNA hasarlarını onarır. NER mekanizmasında görev alan ERCC2 ve ERCC5 proteinleri, DNA onarım sürecinde merkezi roller üstlenmektedir. ERCC2 geni, DNA'nın hasarlı bölgesini açan bir helikazı kodlarken, ERCC5 geni, hasarlı DNA'nın kesilmesini sağlayan bir endonükleazı kodlar. Bu çalışmada, prostat kanseri hastaların tümörlü ve normal dokularında ERCC2 ve ERCC5 gen ifadeleri incelenmiştir. Çalışmada toplam 50 hastadan alınan ve pataoljik olarak teyit edilen biyopsi örnekleri RT-PCR yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ERCC2 gen ifadesi tümör dokusunda normal dokulara kıyasla 2,25 kat artış göstermiş, ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.12). ERCC5 gen ifadesi ise tümör dokusunda normal dokulara göre anlamlı bir şekilde artış göstermiş (p=0.005) ve bu artış 5,94 kat olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, ERCC2 ve ERCC5 gen ifadeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon tespit edilmemiştir. Sigara kullanımı, diyabet, hipertansiyon, nodül varlığı, Gleason skoru ve PIRADS skoru gibi klinik değişkenlerin gen ifadeleri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, prostat kanserinde ERCC5 geninin yüksek ifadesi, NER yolağının bu hastalıkta önemli bir role sahip olduğunu ve ERCC5'in potansiyel bir biyobelirteç olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Çalışmamızın, DNA tamir mekanizmalarının prostat kanseri gelişimindeki rolünü anlamaya yönelik literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common malignancies in men and is the second leading cause of cancer-related deaths. In the pathogenesis of prostate cancer, genetic and epigenetic changes as well as disorders in DNA damage repair mechanisms play an important role. One of these mechanisms, nucleotide excision repair (NER), repairs extensive DNA damage caused by environmental factors such as UV rays, chemical agents, and cigarette smoke. The ERCC2 and ERCC5 proteins involved in the NER mechanism play central roles in the DNA repair process. The ERCC2 gene encodes a helicase that opens the damaged region of DNA, while the ERCC5 gene encodes an endonuclease that enables the cutting of damaged DNA. In this study, ERCC2 and ERCC5 gene expressions were examined in tumor and normal tissues of prostate cancer patients. In the study, biopsy samples taken from a total of 50 patients and confirmed pathologically were analyzed by RT-PCR. According to the findings, ERCC2 gene expression increased 2.25 times in tumor tissue compared to normal tissues, but this increase was not found to be statistically significant (p=0.12). ERCC5 gene expression increased significantly in tumor tissue compared to normal tissues (p=0.005) and this increase was calculated as 5.94 times. In addition, no statistically significant correlation was found between ERCC2 and ERCC5 gene expressions. It was observed that clinical variables such as smoking, diabetes, hypertension, nodule presence, Gleason score and PIRADS score did not have any effect on gene expressions. In conclusion, high expression of ERCC5 gene in prostate cancer shows that NER pathway has an important role in this disease and ERCC5 can be considered as a potential biomarker. It is thought that our study will contribute to the literature on understanding the role of DNA repair mechanisms in the development of prostate cancer.