Ismarlama gelinlik tasarım ve üretim sürecine müşteri etkilerinin incelenmesi
Investigation of customer impact on the custom -made in custom-made wedding dress desi̇gn and manifacturi̇ng process
  1. Tez No: 918045
  2. Yazar: ŞÖHRET SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hazır gelinlik üretimine göre ısmarlama gelinlik üretiminde, gelin adayının hem tasarım hem de üretim sürecine etkileri daha fazla görülmektedir. Ismarlama gelinlik üretimini gelin adayının fiziği, zevki, modayı takip etmesi, yaşadığı dönem, yaşadığı dönem ve sosyo-kültürel etkileri, çevresel faktörler etkilemektedir. Çalışmada, gelinlerin, ısmarlama gelinlik tasarım ve üretim sürecine etkilerinin incelenmesi amaçlanarak, ısmarlama gelinlik yaptıran gelinlerle, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılıp, bu görüşmelere göre kodlar oluşturularak analiz edilmiştir. Çalışmanın evrenini Kars yöresinde yaşayan gelinler kapsamaktadır. Örneklemi ise ısmarlama gelinlik yaptıran 30 gelinden oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda görüşmeye katılan gelin ve gelin adaylarının verilerinden elde edilen bilgilerle müşteri etkileri gelinlik tasarım ve üretim sürecinde incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, gelin adaylarının giyecekleri gelinlik modelinin vücutlarına uygun, istekleri doğrultusunda ve rahat olmasını istedikleri görülmektedir. Başta gelinlerin vücut özellikleri olmak üzere, sosyal medya, hayal, nişanlı faktörü, sosyo ekonomik durum, çevre, gelinlikçi fikri, düğün mekânı, model benzerliği, prova sıklığı ve gelinlik teslimatından kaynaklı olarak ısmarlama gelinliğin tasarım ve üretim aşamasına etki etmektedirler. Çalışmanın gelinlik tasarım ve üretim süreci için kaynak oluşturması açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of the bride-to-be on both the design and production process are seen more in the production of bespoke wedding dresses compared to the production of ready-made wedding dresses. The production of bespoke wedding dress is influenced by the bride's physique, taste, following fashion, the period she lives in, the period she lives in and socio-cultural effects, and environmental factors. In this study, with the aim of examining the effects of brides on the design and production process of bespoke wedding dresses, semi-structured interviews were conducted with brides who had bespoke wedding dresses made, and codes were created and analysed according to these interviews. The population of the study includes brides and brides-to-be living in Kars. The sample consists of 30 brides who have bespoke wedding dresses made. As a result of the research, customer effects were analysed in the design and production process of wedding dresses with the information obtained from the data of the brides and brides-to-be who participated in the interview. As a result of the study, it is seen that the bride wants the wedding dress model to be suitable for their bodies, in line with their wishes and comfortable. Especially the body characteristics of the bride-to-be, social media, dreams, fiancé factor, socio-economic status, environment, wedding dress shop idea, wedding venue, model similarity, rehearsal frequency and wedding dress delivery affect the design and production stage of bespoke wedding dresses. It is thought that the study will be useful in terms of creating a resource for the design and production process of wedding dresses.