Kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılan matematiksel modelin incelenmesi: Kayseri Battalgazi Mahallesi örneği
Examination of the mathematical model used in urban transformation studies: Kayseri Battalgazi Neighborhood example
- Tez No: 918051
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye bulunduğu coğrafi konum itibariyle fay kuşağında yer almaktadır ve deprem riski ile karşı karşıyadır. Yalnızca deprem ile sınırlı olmayıp yerleşim yerlerinin büyük çoğunluğu doğal afet riski ile kaşı karşıyadır. Bu durumun kentlere yansıması fiziksel, sosyal ve ekonomik olarak birçok soruna sebebiyet vermektedir. Başta deprem olmak üzere yaşanan ya da yaşanması olası olan doğal afetler ile kent iyiden iyiye yıpranmakta ve eski dinamiğini yitirmektedir. Bu sorunlar neticesinde Türkiye'de 2012 yılında 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kabul edilmiş ve kanun kapsamında birçok kentsel dönüşüm çalışması gerçekleştirilmiştir. Kentsel dönüşüm çalışmaları ülkelerin olmazsa olmaz kentsel müdahale şekli haline gelmiştir. Bir bu kadar önemli konulardan biri de gerçekleştirilen dönüşüm çalışmalarında uygun dönüşüm modelinin belirlenmesidir. Tez çalışması kapsamında, ülkemizde uygulanan kentsel dönüşümün uygulama modellerinden biri olan matematiksel modelin incelenmesi hedeflenmektedir. Hedefe uygun olacak şekilde çalışma bölgesi Kayseri ilinde yer alan Battalgazi Mahallesi seçilmiştir. Bu kapsamda fizibilite çalışmaları, analizler ve akabinde modellemeye ilişkin hesaplamalar gerçekleştirilmiş ve matematiksel model incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında bölgede gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmasına ilişkin eleştiriler ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is located on a fault line due to its geographical location and is exposed to earthquake risk. It is not limited to earthquakes, but the vast majority of settlements are exposed to natural disaster risk. The reflection of this situation on cities causes many physical, social and economic problems. With the natural disasters experienced or likely to be experienced, especially earthquakes, the city is worn out and has begun to lose its former dynamics. As a result of these problems, Law No. 6306 on the Transformation of Areas Under Disaster Risk was adopted in Turkey in 2012 and many urban transformation studies have been carried out within the scope of the law. Urban transformation studies have become an indispensable form of urban intervention in countries. One of the equally important issues is determining the appropriate transformation model in the transformation studies carried out. Within the scope of the thesis study, it is aimed to examine the mathematical model, which is one of the application models of urban transformation applied in our country. Battalgazi Neighborhood in Kayseri province was selected as the study area in accordance with the target. In this context, feasibility studies, analyzes and subsequent calculations regarding modeling were carried out and the mathematical model was obtained. In the light of the obtained data, criticisms and suggestions were made regarding the urban transformation study carried out in the region.