الشركة الوقفية ودورها في التمويل الوقفي: دراسة تحليلية مع أنموذج مقترح
Vakıf şirketi ve vakıf finansmanındaki rolü: Bir model önerisiyle birlikte analitik bir çalışma
- Tez No: 918050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, vakıf şirketlerinin özelliklerini, vakıf şirketlerinin bölümleri ile ilgili en önemli konuları gözden geçirmeyi, vakıf şirketinin şartlarını, temellerini, türlerini ve önemini ortaya koymayı, vakıf şirketlerinin İslam Şeriatının amaçlarıyla uyumlu olan türlerini ve vakıf şirketi ile diğer benzer şirketler arasındaki farkları ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmada ayrıca vakıf şirketinin kuruluş aşamaları, vakıf şirketinin yönetim, sermaye ve mali sorumluluğu gibi teknik ve hukuki yönleri, kuruluşun devamlılığını sağlamak için, şirketin çalışması ve bağışçılarının amaçlarına ulaşması gayesiyle şirketin kontrol ve yönetim sistemi üzerinde durulmuştur. Çalışma ayrıca, vakıf hisselerini kamu aboneliğine sunan bir vakıf şirketinin kurulması yoluyla vakıf finansmanı için yeni bir formül sunulması, vakıf hisselerinin yasal açıdan alım satımı, önerilen vakıf şirketi ile ilgili fıkhi konular, bağışın kalitesi, bağış şirketi tarafından ihraç edilen menkul kıymetler (normal ve primli hisse ve senetleri) ve zarar muamelesi gibi konulara temas etmiştir. Bağış şirketinin malvarlığında, vakıf şirketinin tasfiye ve feshine ilişkin gerekçeler, teklif edilen vakıf şirketinin hasılat ve hizmetlerinden yararlanma, hissedarlar ve hissedar olmayanlar üzerindeki en önemli ekonomik etkiler üzerinde durulmuştur. Araştırmacı, araştırmayı, aralarında çağdaş Vakıf şirketlerinin gelişmiş bir Vakıf yatırımı ve geliştirme yöntemleri olduğunu belirttiğimiz bir dizi önemli sonuçla tamamlamıştır. Araştırmanın sonunda araştırmacı, vakfı korumak ve geliştirmek, çağdaş yöntemleri incelemek ve geliştirmek için daha fazla seminer ve konferans düzenlenmesini, kanun koyucular ve hukukçuların, bireyi ve toplumu etkileyen, ekonomi ve kalkınmadaki olumlu etkilerinden dolayı çağdaş vakıf şirketlerinin fikrini benimsemelerini tavsiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
This topic concerns endowment societies, such as their privacy, the departments of endowment societies, and clarifies the terms, pillars, types and importance of endowment societies. While also clarifying details surrounding the different types of endowment companies, the images that are compatible with the purposes of Islamic Sharia for endowment companies, and explaining the difference between the endowment company and other similar companies. The research focuses on identifying the steps for establishing an endowment company. While explaining the technical and legal aspects of it; such as its management, capital, financial liability, as well as its control and governance system which ensures the continuity of the company's work and achieves the purposes of its endowers. The research also touched on presenting a new formula for endowment financing through the establishment of an endowment company offering its endowment shares for public subscription, trading endowment shares from a legal point of view, doctrinal issues related to the proposed endowment company, the quality of the securities issued by the endowment company (regular and premium shares and bonds), and loss treatment on the assets of the endowment company, the justifications for liquidation and termination of the endowment company, benefiting from the proceeds and services of the proposed endowment company, and the most important economic effects on shareholders and non-shareholders. In the end, he recommended organizing more seminars and conferences to study and develop contemporary methods that conserve and develop endowment. Also adding that lawmakers and lawyers should take the idea of contemporary endowment societies because of their positive effects on the economic and development level affecting the individual and society.