Kant'tan Nietzsche'ye alman düşüncesinde sanatta 'Deha' üzerine bir inceleme
An investigation on genius in art in German thought from Kant to Nietzsche
- Tez No: 918052
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİLE KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu incelemenin temel problemi, öncelikli olarak Alman düşüncesinde deha kavramının ne olduğunu açıklamak ve bu süreçte neden bu kavrama ihtiyaç duyulduğu ile birlikte, akademik ve felsefi olarak gerçek anlamda Kant'ın ellerinde şekillenen bu kavramın bir bakıma Nietzsche'de sona erene kadar geçirdiği anlam değişimlerini ele almaktır. Alman düşüncesine odaklanmamızın sebebi Alman düşünürlerin deha hakkında en içerikli ve etkili çalışmaları yapmış olmalarıdır. Bu incelemede Alman düşüncesi ile öncelikle kast edilen Alman İdealizmidir. Bu doğrultuda olumlu ya da olumsuz anlamda, bu düşünceyi etkilemiş ya da bu düşünceden etkilenmiş filozoflar üzerinde çalışılmıştır. Bu incelemenin sonunda elde edilmesi beklenen sonuçlar ise şunlardır: Öncelikle Alman düşüncesinde, dehaya odaklanmış böyle bir incelemenin kendi retrospektif doğasından ileri gelen bir sonucu vardır. O da bu alanda yapılacak başka çalışmalara bir basamak teşkil etmek ve olası daha detaylı çalışmalar için bir yol haritası sunabilmektir. İnceleme tamamlandığında bu sonuç kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bir diğer sonuç, Nietzsche'nin sanatın ilerleyişine atfettiği Apolloncu-Dionysosçu ikiliğin etkisini, dehanın ortaya çıkışında da gözlemleyip gözlemleyemeyeceğimiz hakkında bir fikre varmak olacaktır. Üçüncü bir sonuç, herkes tarafından kabul görecek ve günümüzde de geçerli olabilecek bir deha tanımının yapılıp yapılamayacağının ortaya konması olacaktır. Son olarak ise, günümüzde deha kavramından ve onun varlığından, bir zamanlar Alman düşüncesinde olduğu gibi ayaklarımızı yere sağlam basarak bahsedemediğimize göre, Nietzsche'den sonra sanatçı deha kavramına ne olduğu açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main problem of this investigation is to explain what the concept of genius means in German thought and, in this process, to address why this concept was needed, along with the transformations in its meaning, which was academically and philosophically shaped, in the hands of Kant and, in a sense, came to an end with Nietzsche. The reason for focusing on German thought is that German thinkers have produced the most comprehensive and influential studies on genius. In this investigation, German thought primarily refers to German Idealism. In this context, philosophers who influenced or were influenced by this thought, either positively or negatively, have been examined. The expected outcomes of this investigation are as follows: First, an investigation focusing on genius within German thought will inherently result in serving as a stepping stone for other studies in this field and providing a roadmap for possible more detailed research. Once this investigation is completed, this result will naturally emerge. Another outcome will be to determine whether the influence of the Apollonian-Dionysian duality, which Nietzsche attributed to the progress of art, can also be observed in the emergence of genius. A third outcome will be to explore whether a universally accepted and still valid definition of genius can be established. Finally, the study will attempt to explain what happened to the concept of artistic genius after Nietzsche, given that today we cannot discuss the concept and existence of genius as firmly as it was once addressed in German thought.