Sosyal bilgiler öğretim programları bağlamında farklı yaş gruplarının vatanseverlik değerine ilişkin tutum ve görüşleri
Attitudes and opinions of different age groups on the value of patriotism in thecontext of the social studies curriculum
- Tez No: 918067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA GÜLŞAH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Mevcut araştırmanın amacı, farklı sosyal bilgiler öğretim programlarında öğrenim gören farklı yaş gruplarının vatanseverlik değerine ilişkin tutum ve görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma, karma araştırma yöntemleri arasında yer alan yakınsayan paralel desenle gerçekleştirilmiştir. Nicel bölümün örneklem grubunu, X, Y ve Z kuşaklarından toplamda 201 katılımcı; nitel bölümün çalışma grubunu ise X, Y ve Z kuşaklarından toplamda 14 katılımcı oluşturmaktadır. Örneklem grubunun belirlenmesinde küme örnekleme yöntemi, çalışma grubunun belirlenmesinde ise kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Nicel veriler,“Yurtseverlik Tutum Ölçeği”ile; nitel veriler ise,“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmada nicel veriler, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Kolmogorov-Smirnov testi, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis testi uygulanarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, örneklem grubunun kör vatanseverlik tutum düzeylerinin orta, yapıcı vatanseverlik tutum düzeylerinin ise çok yüksek düzeyde olduğu; cinsiyet ve meslek değişkenlerine göre kör vatanseverlik tutum düzeyleri arasında; baba eğitim durumu değişkenine göre yapıcı vatanseverlik tutum düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Kuşak, çalışma durumu, anne eğitim durumu, ailenin gelir durumu, günlük sosyal medyada harcanan süre, izlenilen TV programı türü ve yaşanılan yerleşme tipi değişkenlerine göre ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada, çalışma grubunun vatanseverlik değerine ilişkin görüşleri“bilişsel”,“duyuşsal”ve“davranışsal”olmak üzere üç ana tema altında toplanmıştır. Çağrışım alanlarında kişi olarak“Mustafa Kemal Atatürk”, olay olarak“Çanakkale Savaşı”, mekân/yer olarak“Anıtkabir”ve kurum olarak ise“Türk Silahlı Kuvvetleri”ni ifade ettikleri; vatanseverlikle ilişkilendirilen kavramlarda çeşitlilik olmakla birlikte“Millet”kavramının ortak olduğu; vatanseverlik değerinin kazandırılmasında sorumlu olarak“aile”yi gördükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to explore the attitudes and views regarding the value of patriotism among different age groups studied in various Social Studies Curricula. The study employs a convergent parallel design, a type of mixed research method. The sample group for the quantitative section consists of a total of 201 participants from the X, Y, and Z generations, while the study group for the qualitative section comprises a total of 14 participants from the X, Y, and Z generations. The cluster sampling method was preferred for determining the sample group, while the snowball sampling method was used for selecting the study group. The quantitative data were collected using the“Patriotism Attitude Scale,”and the qualitative data were collected through a“Semi-Structured Interview Form.”Quantitative data were analyzed using Confirmatory Factor Analysis, Kolmogorov-Smirnov test, t-test, one-way ANOVA and Kruskal Wallis. Qualitative data were analyzed using an content analysis method. As a result of the research, it was determined that the sample group's blind patriotism attitude levels were moderate, while their constructive patriotism attitude levels were very high. Statistically significant differences were identified in blind patriotism attitude levels based on the gender variables, and in constructive patriotism attitude levels based on the father's education level variable. However, no significant differences were found based on generation, employment status, mother's education level, family income, daily social media usage time, TV program type, or place of residence. Furthermore, the study found that the study group's views on patriotism were gathered into three main themes: cognitive, affective, and behavioral. With common associations being“Mustafa Kemal Atatürk,”“Çanakkale War,”“Anıtkabir,”and“Turkish Armed Forces.”While there was variety in concepts linked to patriotism,“Nation”was common, and“family”as responsible for instilling the value of patriotism.