Sıçanların fetal gelişim döneminde estetrol'ün araştırılması
Investigation of estetrol during fetal development period of rats
- Tez No: 918068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT EVREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Estetrol (E4) ile ilgili yayınlanan çalışmaların önemli çoğunluğunda, E4'ün, insanda ve kısıtlı olarak bazı üst düzey memelilerde sentezlenen bir hormon olduğu, sıçan, fare gibi kemirgenlerde bulunmadığı belirtilse de, spesifik olarak E4'ün diğer türlerdeki varlığını araştıran çalışma sayısı kısıtlıdır. Kemirgenlerdeki varlığını araştıran çalışmalar ise tarafımızdan bulunamamıştır. İnsan fetüsünde salgılandığı bilinen bir molekülün, sıçan fetüsünde üretilmediğinin gösterilmesi, fetal gelişim esnasında bu iki türün birbirlerinden farklı gelişmekte olan dokularının üzerinde durularak, E4'ün neden salgılandığı ve ne görev yaptığının anlaşılması konusuna büyük katkı sağlayacaktır. Sıçan fetüsünde var olduğunun gösterilmesi ise, iki türün birbirine benzer gelişmekte olan dokularının üstünde durulup, eşzamanlı östrojen reseptörlerinin eksprese edildiği dokuların saptanmasının yardımıyla; yine E4'ün neden salgılandığı ve ne görev yaptığının anlaşılması konusuna büyük katkıda bulunacaktır. Çalışmanın öncelikli amacı, sıçan embriyosunda ve fetüsünde, E4'ün ve E4 sentezi için gerekli olan 15α- hidroksilaz enziminin varlığının test edilmesi ve saptanması durumunda, eş zamanlı bağlanabileceği östrojen reseptörleri alfa (ERα) ve betanın (ERβ) eksprese edildiği dokuların tespit edilmesidir. Bu amaçla Sprague-Dawley cinsi gebe sıçanlara ait, 2. gebelik gününden (EG2), 21. gebelik gününe (EG21) kadarki embriyo ve fetüs örnekleri, kontamine edilmeden çıkarılmış, bu örneklerden yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemiyle E4 ve estradiol (E2) seviyeleri tayini, sıçanda 15α- hidroksilaz enziminin karşılığı Cyp2a2 enziminin real-time PCR (RT-PCR) yöntemiyle mRNA eskpresyonunun belirlenmesi ve immunohistokimyasal yöntem ile ERα ve ERβ reseptörlerinin dokularda gösterilmesi çalışmaları yapılmıştır. HPLC çalışmamızda E4'ün kolonda alıkonma süreleri, 262nm ve 280nm dalga boyları için sırasıyla, 3.023 dakika ve 3.015 dakika olmuştur. E2'nin kolonda alıkonma süreleri ise, 262nm ve 280nm dalga boyları için sırasıyla 4.542 ve 4.544 dakika olmuştur. E4, çalışmamızda, HPLC yöntemiyle, sıçan gebeliğinin 8. günü itibariyle, embriyo ve fetüs örneklerinde tespit edilmiştir. Gebe olmayan sıçanda ve sıçan embriyosunun ilk 7 gününde ise tespit edilememiştir. EG0'dan EG21'e kadar ölçüm yapılan tüm dokularda, Cyp2a2 enziminin mRNA ekspresyonunun olduğuna dair real-time PCR yönteminde piklere bağlı sinyaller alınmıştır. ERα, ilk defa EG10'da desidual hücrelerde immunpozitif saptanmış olup, sonraki günlerde kalp ve plasental dolaşımda, kemikleşme bölgelerinde ve santral sinir sistemini oluşturacak yapılarda yaygın olarak immunpozitif boyanmıştır. ERβ'nın ise, EG14'te bazal plak yapısında, ERα'ya benzer biçimde fakat görece daha yüksek miktarda eksprese olduğu, EG15 ve EG21 arası diğer tüm günlerde ise, kortikal bölgelerde yaygın eksprese olduğu görülmüştür. E4, insan özgü bir hormon değildir, insan gebeliğine benzer biçimde sıçan gebeliğinde de salgılanmaktadır. E4, sıçanda, plasental-fetal dolaşım, santral sinir sistemi gelişimi ve kemik gelişimi süreçlerinden birine özgü üretiliyor olabilir ya da hepsinde görev almak için üretiliyor olabilir. EG14'ten itibaren tüm günlerde, beyin dokularında E4 varlığını saptadığımız göz önüne alındığında, E4 serebral kortekste, özellikle nöroblastların göçüyle ilgili bir görev üstleniyor olabilir. İnsan ve sıçan fetal dokularıyla yapılacak daha çok sayıda çalışma, E4'ün görevinin anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Anahtar Kelimeler; Estetrol; sıçanlar; steroid 15-alfa-hidroksilaz; Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi ; Östrojen Reseptörü alfa; Östrojen Reseptörü beta
Özet (Çeviri)
Although the vast majority of published studies on Estetrol (E4) state that E4 is a hormone synthesized in humans and, to a lesser extent, in some higher mammals, and is not found in rodents such as rats and mice, the number of studies specifically investigating the presence of E4 in other species is limited. We could not find studies investigating its presence in rodents. Demonstrating that a molecule known to be secreted in the human fetus is not produced in the rat fetus will greatly contribute to understanding why E4 is secreted and what it does, by focusing on the different developing tissues of these two species during fetal development. Demonstrating that it exists in the rat fetus will greatly contribute to understanding why E4 is secreted and what it does, by focusing on the similar developing tissues of the two species, and by identifying the tissues where estrogen receptors are simultaneously expressed. The primary aim of the study is to test and detect the presence of E4 and the 15α-hydroxylase enzyme required for E4 synthesis in rat embryos and fetuses, and to identify the tissues where estrogen receptors alpha (ERα) and beta (ERβ) are expressed, to which they can simultaneously bind if detected. For this purpose, embryo and fetus samples belonging to Sprague-Dawley pregnant rats from the 2nd day of pregnancy (EG2) to the 21st day of pregnancy (EG21) were extracted without contamination, and E4 and estradiol (E2) levels were determined from these samples using high-pressure liquid chromatography (HPLC), mRNA expression of Cyp2a2 enzyme, the counterpart of 15α-hydroxylase enzyme in rats, was determined using real-time PCR (RT-PCR) and ERα and ERβ receptors were demonstrated in tissues using immunohistochemical methods. In our HPLC study, the retention times of E4 in the column were 3.023 minutes and 3.015 minutes for 262nm and 280nm wavelengths, respectively. The retention times of E2 in the column were 4.542 and 4.544 minutes for 262nm and 280nm wavelengths, respectively. In our study, E4 was detected in embryo and fetus samples as of the 8th day of rat pregnancy by HPLC method. It could not be detected in non-pregnant rats and in the first 7 days of rat embryos. In all tissues measured from EG0 to EG21, signals related to peaks were obtained in the real-time PCR method indicating the mRNA expression of Cyp2a2 enzyme. ERα was first detected as immunopositive in decidual cells at EG10, and was widely stained as immunopositive in the heart and placental circulation, ossification regions and structures that will form the central nervous system on the following days. ERβ was found to be expressed in basal plate structure at EG14, similar to ERα but at relatively higher levels, and was widely expressed in cortical regions on all other days between EG15 and EG21. E4 is not a human spesific hormone, and is secreted during rat pregnancy, similar to human pregnancy. E4 may be produced in rats specifically for one of the processes of placental-fetal circulation, central nervous system development and bone development, or it may be produced to take part in all of them. Considering that we detected the presence of E4 in brain tissues on all days starting from EG14, E4 may undertake a role in the cerebral cortex, especially in the migration of neuroblasts. Further studies with human and rat fetal tissues will contribute to the understanding of the function of E4. Keywords; Estetrol; rats; steroid 15-alpha-hydroxylase; Chromatography, High Pressure Liquid; Estrogen Receptor alpha; Estrogen Receptor beta