Mersin ilinin sokak lezzetlerinin gastronomi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of street foods of Mersin province in terms of gastronomy
- Tez No: 918076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Mersin ilinin mutfak kültürü içerisinde yer alan sokak lezzetlerinin envanterinin çıkarılarak standart reçetelerinin oluşturulması, sürdürülebilirliğinin sağlanması, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılmasına katkı sağlanması ve gastronomi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin ilinde yaşayan, Mersin kültürünü benimsemiş tercihen sokak lezzetleri satıcıları ve üretiminde çalışmakta olan bireyler oluştururken, çalışma örnek lemini alanında uzman, tercihen 35 yaş üstü bireyler oluşturmuştur. Çalışma, kültür araştırması olduğundan gerekli bilgileri elde edebilmek için nitel araştırma yöntemi uygulanarak, yarı yapılandırılmış soru formu ile 4 kadın, 22 erkek olmak üzere toplam 26 kişilik katılımcıyla görüşme yapılmıştır. Bu bağlamda Mersin ilinin sokak lezzetleri ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Mülakatlarda doygunluk noktasına ulaşılması esas alınıp 26 kişiyle görüşülerek Mersin ilinde en çok tercih edilen 12 sokak lezzetine ulaşılmıştır.Çalışma sonucu katılımcılardan elde edilen veriler betimlenmiş, her bir ürün için standart reçete oluşturulmuştur. Çalışmada elde edilen bilgilerden, tantuni yapımında kaburga etinin yerine bonfile, tranç gibi bölümlerinin kullanılması, kerebiç hamuruna süt konulması, Tarsus şalgamında bazı üreticilerin şalgam turpu kullanmaması ve yaş maya kullanması, Tarsus hususunun sarımsaksız yapılması, fındık lahmacunda kuzu ve dana etinin karıştırılarak kullanılması oluşturulan standart reçetelerle coğrafi işaret tescilleri arasındaki farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bu durum coğrafi tescilli bu yiyeceklerin reçetelerinin yeniden incelenmesi gerektiği sonucunu ortaya koymuştur. Ayrıca,Mersin'i ziyaret eden turistlerin Mersin sokak lezzetleri tercihleri incelendiğinde, önemli bir destinasyon haline geldiği görülmüştür. Daha sonra yapılacak çalışmalarda Mersin gastronomisine katkı sağlayacak, Mersin mutfağının temelini oluşturan, yiyecek ve içeceklerin sürdürülebilirliğinin sağlanması gerektiği düşünülmektedir. Yöresel ürünlerin tanıtılmasına yönelik ulusal organizasyonlarda yer alması ve çeşitli gastronomi festivalleri kapsamında tanıtılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to create an inventory of street foods within the culinary culture of Mersin province, to create standard recipes, to ensure their sustainability, to contribute to the best transfer to future generations and to evaluate them in terms of gastronomy. While the universe of the research consists of individuals who live in Mersin province, have adopted Mersin culture, preferably street foods sellers and individuals working in their production, the study sample consists of individuals who are experts in their field, preferably over the age of 35. Since the study is a cultural research, a qualitative research method was applied to obtain the necessary information, and a semi-structured questionnaire was used to interview 26 participants, 4 women and 22 men. In this context, information about street foods of Mersin province was collected. In the interviews, the saturation point was reached and 26 people were interviewed, and the 12 most preferred street foods in Mersin province were reached. As a result of the study, the data obtained from the participants were described and a standard recipe was created for each product. From the information obtained in the study, it was determined that there were differences between the standard recipes and geographical indication registrations due to the use of tenderloin and târç instead of rib meat in tantuni, milk being added to kerebiç dough, some producers not using turnip radish in Tarsus turnip and using fresh yeast, making Tarsus hummus without garlic, and using lamb and beef mixed in hazelnut lahmacun. This situation revealed that the recipes of these geographically registered foods should be re-examined. In addition, when the Mersin street taste preferences of tourists visiting Mersin were examined, it was seen that it had become an important destination. It is thought that the sustainability of food and beverages that will contribute to Mersin gastronomy and form the basis of Mersin cuisine should be ensured in the studies to be carried out later. It should be included in national organizations aimed at introducing local products and promoted within the scope of various gastronomy festivals.