Yeni bir eğitim alanı: Turizm okuryazarlığı
A new field of education: Tourism literacy
  1. Tez No: 918077
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜKAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı turizm okuryazarlığına sahip bir bireyin yetişmesinde mevcut eğitim sisteminin rolünün ne olduğunun tespit edilerek nasıl bir öğretim programı tasarımı ile bireylere turizm okuryazarlığı yeterlilik ve yetkinliklerinin verilebileceğine yanıt aramaktır. Bu doğrultuda tasarlanacak öğretim programları vasıtasıyla kişilerin turizm okuryazarlığı ile ilgili temel konularda bilgi, tutum ve beceriyi kazanmalarına, bireylerin kendilerine gerekli olan turizm deneyimlerini edinerek bilinçli bir turizm kullanıcısı seviyesine ulaşmasına, nihayetinde turizm okuryazarlığı yeterlilik ve yetkinliklerine sahip bir birey olarak yetiştirilmesine katkı sağlamak hedeflenmektedir. Bu bağlamda öncelikle Turizm Okuryazarlığı ile ilgili öğretmen görüşleri resmedilmeye çalışılmış, yeni bir eğitim alanı olarak görülen Turizm Okuryazarlığının mevcut görünümü değerlendirilmiştir. Çalışma alan yazında farklı okuryazarlık türleri yapılmış birçok araştırma olmasına rağmen konuya ilişkin araştırmaların yeterli düzeyde olmaması ve öğretmenlerin Turizm Okuryazarlığı ile ilgili görüşlerini ortaya koyarak bu boşluğun doldurması açısından önemli görülmektedir. Araştırmanın deseninde nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmış olup, doküman incelemesi ardından iki aşamada gerçekleştirilen görüşme formlarının uygulanması suretiyle veriler toplanmıştır. Çalışmanın amacına binaen oluşturulan yapılandırılmış görüşme formu birinci aşamada Kastamonu ilindeki öğretmenlere yüz yüze olarak 2023 yılı Temmuz ve Ağustos ayı içerisinde derinlemesine görüşme tekniğinden faydalanılarak uygulanmıştır. Veri grubu betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş olup; bulgu ve sonuçlara göre öğretmenlerin büyük çoğunluğu turizm okuryazarlığına sahip bir bireyin yetişmesinde eğitim faktörüne dikkat çekmişlerdir. Bunun yanında öğretmenlerin turizm okuryazarlığı konusunda yeterli bilgisinin olmadığı görüldüğü için araştırmanın ikinci aşamasının gerekliliği hasıl olmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında turizm ve eğitim bilimleri alanında uzman olan akademisyenler ile işin mutfağındaki turizm işletmecileri ile görüşülmek suretiyle turizm okuryazarlığı yeterlilik ve yetkinliklerini yansıtan kazanım önerileri belirlenmeye çalışılmıştır. 2024 yılı Mart ve Nisan ayı içerisinde Haladyna Taksonomisine göre hazırlanan Turizm Okuryazarlığına ilişkin yapılandırılmış görüşme formu Kastamonu ilindeki akademisyen ve turizm işletmecileri ile yüz yüze olarak derinlemesine görüşme tekniğinden faydalanılarak uygulanmıştır. Katılımcılara ait görüşme formları MAXQDA 2020 nitel analiz programında çözümlenerek mevcut bulgulara ulaşılmıştır. Elde edilen bulgu ve sonuçların tartışılıp analiz edilmesiyle Turizm Okuryazarlığı kazanımlarını içeren model önerisi geliştirilmiştir. Turizm Okuryazarlığı model önerisinde Haladyna Taksonomisi başlangıç seviyesi olan anlama basamağı temalarında 30, temel seviye problem çözme basamağı temalarında 25, ileri seviyeyi yansıtan eleştirel düşünme basamağı temalarında 30 ve uzmanlık seviyesini yansıtan yaratıcılık basamağı temalarında 15 kazanım önerisi olmak üzere toplam 100 kazanım önerisine yer verilmiştir. Turizm Okuryazarlığı model önerisindeki yetkinlik ve yeterlilikler güncel bir eğitim-öğretim programına dönüştürülerek tüm turizm paydaşlarına katkı sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this thesis is to determine the current education system's role in raising an individual with tourism literacy and to seek answers to what kind of curriculum design can provide individuals with tourism literacy competencies. The design of these curricula aims to enhance students' knowledge, attitudes, and skills on fundamental tourism literacy issues, enabling them to become conscious tourists through the acquisition of necessary tourism experiences and, ultimately, to develop individuals with tourism literacy competencies. In this context, first of all, teachers' views on tourism literacy were to be portrayed, and the current view of tourism literacy, which is seen as a new field of education, was evaluated. Although there are many studies on different types of literacy in the literature, more research must be done on the subject. This study is important in filling this gap by revealing teachers' views on Tourism Literacy. The study employed a case study design and a qualitative research method, and data was collected using two-stage interview forms and document analysis. The study created a structured interview form and applied it face-to-face to teachers in Kastamonu province in July and August 2023, using an in-depth interview technique as the first stage. The data group was analyzed using a descriptive analysis method, and according to the findings and results, most teachers drew attention to the education factor in raising an individual with tourism literacy. Moreover, the need for more sufficient knowledge about tourism literacy among the teachers necessitated a second stage of research. In the second stage of the research, academicians who are experts in the field of tourism and educational sciences and tourism operators in the business kitchen were interviewed to determine the acquisition suggestions reflecting tourism literacy competencies and competencies. In March and April 2024, a structured interview form on Tourism Literacy prepared according to the Haladyna Taxonomy was applied face-to-face with academics and tourism operators in Kastamonu province using an in-depth interview technique. The interview forms of the participants were analyzed in the MAXQDA 2020 qualitative analysis program, and the current findings were reached. A model proposal that included tourism literacy outcomes was developed by discussing and analyzing the findings and results. In the Tourism Literacy model proposal, a total of 100 achievement suggestions were included in the Haladyna Taxonomy, including 30 achievement suggestions in the themes of the comprehension stage, which is the beginning level, 25 in the themes of the basic level problem-solving stage, 30 in the themes of the critical thinking stage reflecting the advanced level, and 15 in the themes of the creativity stage reflecting the level of expertise. It aims to contribute to all tourism stakeholders by transforming the competencies and qualifications in the Tourism Literacy model proposal into an up-to-date education training program.