The Effects of augmented reality(AR) flashcards on young learners' vocabulary learning in english and their attitudes toward the use of AR
Artırılmış gerçeklik(AG) bilgi kartlarının genç öğrencilerin ingilizce kelime öğrenimine ve AG kullanımına yönelik tutumlarına etkileri
  1. Tez No: 918086
  2. Yazar: GÜLER KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAL GEZEGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dil öğrenimi üzerindeki teknolojinin etkisi devrim niteliğindeki gelişmeler nedeniyle sürekli olarak evrilmektedir. Bu göz alıcı teknolojilerden biri olan Artırılmış Gerçeklik, İngilizce dil bağlamlarına büyülü bir araç olarak entegre edilmeye başlanmıştır. AG, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler için gerçek yaşam deneyimleri, katılım, motivasyon ve olumlu tutumlar yaratır. AG bilgi kartlarının kullanımı, öğrencilerin soyut kavramları daha iyi anlamalarına ve herhangi bir teorik fikri görsel olarak tanımlamalarına yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı, Artırılmış Gerçeklik bilgi kartlarının genç öğrencilerin İngilizce kelime öğrenimine etkilerini ve öğrencilerin AG kullanımına yönelik tutumlarını incelemektir. Çalışma süreci karma yöntem araştırma deseni kullanılarak yürütülmüştür. Yarı deneysel araştırma aşaması sekiz hafta sürmüştür ve çalışma, bir kontrol grubu ve iki deney grubunu içermektedir. Kontrol grubu 25 öğrenciden oluşurken, iki deney grubu ise Türkiye'de bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 45 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencilerin İngilizce dil yeterlilikleri temel seviyededir. Nicel veriler, Kelime Başarı Testi, Küçük ve diğerleri (2014) tarafından geliştirilen Artırılmış Gerçeklik Tutum Ölçeği aracılığıyla toplanırken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmaktadır. Toplanan veriler, IBM SPSS 23 istatistik yazılımı ve tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, deneysel grupların İngilizce kelime başarı testlerinde önemli başarılar gösterdiğini ve öğrencilerin derslerinde AG bilgi kartlarının kullanımına dair olumlu bir tutum sergilediklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, bu çalışmanın nitel sonuçları, AG bilgi kartları kullanılarak yapılan öğretimin avantajları ve zorluklarını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to groundbreaking developments, the influence of technology on language learning is constantly evolving. One immersive technology, Augmented Reality, has started to be integrated into English language contexts as a magic tool. Augmented Reality creates real-life experiences, engagement, motivation, and positive attitudes for EFL learners. AR flashcards can aid individuals in better understanding abstract concepts and gaining a visual understanding of theoretical ideas. This study aims to examine the effects of AR flashcards on young learners' English vocabulary learning and their attitudes toward the use of AR. The study process was examined using a mixed-method research design. The quasi-experimental research phase lasts for eight weeks. The study includes a control group and two experimental groups. The control group comprises 25 students, while the two experimental groups consist of 45 students attending a state school in Turkey. These students have A1 level of English language proficiency. Quantitative data are collected through Vocabulary Achievement Tests and the Augmented Reality Attitude Scale developed by Küçük et al. (2014), while qualitative data are gathered through semi-structured interviews. The collected data are analysed using IBM SPSS 23 statistics software and thematic analysis. The experimental groups demonstrated substantial enhancements in English vocabulary achievement tests, and the students exhibited favourable attitudes towards incorporating AR flashcards into their courses. Additionally, the qualitative results of this study identified the advantages and challenges associated with the adoption of instruction using AR flashcards.