Alzheimer demanslı ve sağlıklı geriatrik bireylerde çift görevlendirme, kadans ve yürüyüş hızının karşılaştırılması
Comparison of dual task performance, cadance and walking speed in healthy geriatric individuals with alzheimer's dementia
  1. Tez No: 918096
  2. Yazar: SENANUR AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Alzheimer demans, ortalama insan ömrünün ve yaşlı popülasyonun arttığı son yıllarda büyük bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı Alzheimer Demanslı bireylerde çift görevlendirme, kadans ve yürüyüş hızını sağlıklı geriatrik bireylerle karşılaştırarak problemlerin belirlenmesine katkı sağlamaktır. Bu çalışmaya Özel Yaşlı Bakım Merkezlerinde 65 yaş üzeri bağımsız yürüyebilen Alzheimer Demans tanılı 25 birey ile 65 yaş üzeri bağımsız yürüyebilen sağlıklı 25 birey dahil edildi. Çift görevlendirmeyi değerlendirmek için Zamanlı Kalk Yürü testi (TUG) hem motor hem kognitif görevler verilerek değerlendirildi. Yürüyüş hızı 2 Dakika Yürüme Testi kullanılarak, kadans ise Ayak İzi Yöntemi ile değerlendirildi. Bireylerin kognitif durumu Standarsize Mini Mental Test (SMMT) ve Montreal Kognitif Değerlendirme Test (MoCA) ile değerlendirildi. Hem Alzheimer hem sağlıklı geriatrik grubun %56 kadın (14), %44'ü erkek (11) bireylerden oluştuğu görüldü. Bulgular, Alzheimer demanslı bireylerin çift görev ve yürüyüş performanslarının sağlıklı yaşlı bireylerden anlamlı derecede düşük olduğunu ortaya koydu. Alzheimer demanslı bireylerin yürüyüş hızının sağlıklı geriatrik bireylere göre daha yavaş; kadans (dakikadaki adım sayısı), adım uzunluğu ve çift adım uzunluğunun daha az olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's dementia has become a major health problem in recent years, with the average human lifespan and the elderly population increasing. The aim of this study is to contribute to the determination of problems by comparing duae task, cadence and walking speed in individuals with Alzheimer's Dementia with healthy geriatric individuals. In this study, 25 individuals diagnosed with Alzheimer's Dementia who could walk independently over the age of 65 and 25 healthy individuals who could walk independently over the age of 65 were included in Private Elderly Care Centers. In order to evaluate the dual task, the Timed Get Up and Walk test (TUG) was evaluated by giving both motor and cognitive tasks. Walking speed was evaluated using the 2-Minute Walking Test and cadence was evaluated using the Footprint Method. The cognitive status of the individuals was evaluated by the Mini Mental State Test (SMMT) and the Montreal Cognitive Assessment Test (MoCA). It was found that both Alzheimer's and healthy geriatric groups consisted of 56% female (14) and 44% male (11) individuals. The findings revealed that the dual task and walking performances of individuals with Alzheimer's dementia were significantly lower than those of healthy elderly individuals. It was found that the walking speed of individuals with Alzheimer's dementia was slower than healthy geriatric individuals; cadence (number of steps per minute), step length and double step length were less.