İlkokul çağındaki çocukların ekran bağımlılığı ile duygularını düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relation between primary-aged children's screen addiction and their skills to regulate emotions
  1. Tez No: 918102
  2. Yazar: SERAP ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TEKKUŞ SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada ilkokul dönemindeki çocuklarda gözlenen ekran bağımlılığı, problemli görsel medya kullanımı ile çocukların duygu yoğunluğu ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, yaklaşık günlük ekran süresi, sahip olduğu görsel medya aracı, ailenin ekonomik durumu gibi değişkenlerden yararlanılmıştır. Çalışmanın ayrıca okullarda sağlık, eğitim ve aile iş birliği çalışmaları için farkındalık oluşturması, destekleyici çalışmalara yol gösterici olması amaçlanmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Betimsel bir desende yürütülmüş, veriler tek seferde öğretmenler aracılığıyla elden toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, problemli medya kullanım ölçeği ve çocuklar için duygu düzenleme ölçeği kullanılmıştır. Duygu yoğunluğu ve duygu düzenleme becerilerinin problemli medya kullanımı üzerindeki yordayıcılığını incelemek için gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre, çocuklarda öfke duygu yoğunluğu ve heyecan duygu yoğunluğu problemli medya kullanımını anlamlı şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the relationships between screen addiction, problematic visual media use, and children's emotional intensity and emotion regulation skills observed in primary school children. Variables such as the child's age, gender, approximate daily screen time, the visual media tool owned by the child, and the economic status of the family were utilised. Additionally, the study aims to raise awareness for health-education and family cooperation studies in schools and to guide supportive studies. The research was designed in accordance with the relational survey model. It was conducted in a descriptive design, and the data were collected manually by teachers at one time. The demographic information form, problematic media use scale and emotion regulation scale for children were used as data collection tools. According to the results of the analyses conducted to examine the predictive power of emotion intensity and emotion regulation skills on problematic media use, the model was found significant. In the model, anger emotional intensity and excitement emotional intensity significantly predicted problematic media use in children.