Çevresel kaygı ve ekolojik ayak izinin azaltılmasına yönelik farkındalığın yeşil satın alma davranışına etkisi
The impact of environmental concern and awareness of reducing ecological footprints on green purchasing behavior
- Tez No: 918100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE DARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Küresel iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve artan çevre kirliliği gibi sorunlar, modern toplumların en büyük tehditlerinden biridir. İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan ekolojik ayak izi, bu sorunların temel nedenlerinden biridir. Yeşil satın alma davranışı, bireylerin tüketim alışkanlıklarını sürdürülebilir bir şekilde değiştirmesi yoluyla bu sorunlara çözüm sunabilir. Bu çalışmanın amacı, çevresel kaygı ve ekolojik ayak izinin azaltılmasına yönelik farkındalığın yeşil satın alma davranışına etkisini yapısal eşitlik modeli yardımıyla incelenmesidir. Araştırmaya, 18-65 yaş arası 820 kişi katılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda, yeşil satın alma davranışı ekolojik ayak izinin azaltılmasına yönelik farkındalık ile %35,8 oranında pozitif yönde ve çevresel kaygı ile %22,0 oranında pozitif yönde anlamlı bir ilişkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Global climate change, depletion of natural resources, loss of biodiversity, and increasing environmental pollution are among the greatest threats to modern societies. The ecological footprint caused by human activities is a fundamental driver of these problems. Green purchasing behavior offers a solution to these issues by encouraging individuals to transform their consumption habits sustainably. The aim of this study is to examine the impact of environmental concern and awareness of reducing ecological footprints on green purchasing behavior using a structural equation model. A total of 820 individuals aged between 18-65 participated in the research. The correlation analysis revealed a significant positive relationship between green purchasing behavior and awareness of reducing ecological footprints (35.8%) and environmental concern (22.0%). According to the structural equation model results, awareness of reducing ecological footprints has a significant positive impact on green purchasing behavior (β = 0.381, p < 0.01). Environmental concern also has a significant positive impact on green purchasing behavior (β = 0.232, p < 0.01). Awareness of reducing ecological footprints emerged as the most influential variable on green purchasing behavior. Thus, both H1 and H2 hypotheses were accepted. Furthermore, demographic factors such as gender, education level, age, marital status, perceived economic income, occupation, and environmental education showed some significant differences in terms of environmental concern, awareness of reducing ecological footprints, and green purchasing behavior. Therefore, the H3 hypothesis was partially supported.