Kabin memurlarının kıdem yıllarına göre tükenmişlik düzeylerinin ve psikososyal risk faktörlerinin incelenmesi
Examination of burnout levels and psychosocial risk factors of cabin officers by years of seniority
  1. Tez No: 918111
  2. Yazar: BERNA ADNANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kabin ekiplerinin refahı, güvenli ve verimli hava yolculuğu operasyonlarını sürdürmek için çok önemlidir. Bununla birlikte, uzun çalışma saatleri, düzensiz programlar ve yolcularla sürekli etkileşim ile karakterize edilen işlerinin zorlu doğası, onları duygusal, fiziksel ve zihinsel bir yorgunluk durumu olan tükenmişliğe neden olabilir. Bu araştırmanın amacı, havacılık endüstrisindeki kabin memurları arasında tükenmişlik düzeyleri ile psikososyal risk faktörleri arasındaki ilişkiyi, bu faktörlerin hizmet yıllarına göre nasıl değiştiğine özel olarak odaklanarak araştırmaktır. Bu çalışma, bu meslek grubundaki tükenmişliğin dinamiklerini anlayarak, kabin memurlarının psikolojik refahını ve iş tatminini artırmak ve sonuçta havacılıkta daha sağlıklı ve daha dayanıklı bir işgücünü teşvik etmek için hedefe yönelik müdahalelerin ve destek sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma“tarama modeli”olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ağustos 2023 ile Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde hava sektöründe çalışan kabin memurları arasında rassal olarak seçilen 250 Kabin memuru oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan kabin memurlarının tükenmişlik düzeylerini ölçmek“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve kabin memurlarının psikososyal risk faktörlerini ölçmek için“Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirme Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS Statistics 23 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Kabin memurlarının çalışma süresi arttıkça duyarsızlaşma ölçeğinden aldıkları puanların düşmekte olduğu görülmüştür. Kabin memurlarının duygusal tükenme düzeyleri arttıkça kabin memurlarının nicel talepler, duygusal talepler, duygularını gizleme, duygusal talepler, rol çatışması ve iş güvencesizliği ölçeklerinden aldıkları puanların artarken; işin anlamı, işe bağlılık, öngörülebilirlik, rol açıklığı, liderlik, sosyal destek, işte geribildirim, topluluk duygusu ve iş doyumu ölçeklerinden aldıkları puanların düşmekte olduğu görülmüştür. Kabin memurlarının tükenmişlik düzeyleri arttıkça kabin memurlarının nicel talepler, bilişsel talepler, duygusal talepler, duygularını gizleme, duyusal talepler, rol çatışması ve iş güvencesizliği ölçeklerinden aldıkları puanların artarken; kabin memurlarının işin anlamı, işe bağlılık, liderlik kalitesi ve iş doyumu ölçeklerinden aldıkları puanların düşmekte olduğu görülmüştür. Bu bulgular, kabin ekibi üyelerinin refahını ve iş tatminini artırmak için havacılık endüstrisindeki psikososyal faktörlerin ele alınmasının önemini vurgulamaktadır. Hedeflenen müdahalelerin ve destek mekanizmalarının benzersiz ihtiyaçlarına göre uyarlanması, daha sağlıklı ve daha tatmin edici bir çalışma ortamına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The welfare of cabin crew is crucial to maintaining safe and efficient air travel operations. However, the demanding nature of their jobs, characterized by long working hours, irregular schedules, and constant interaction with passengers, can lead them to burnout, a state of emotional, physical, and mental exhaustion. The purpose of this research is to investigate the relationship between burnout levels and psychosocial risk factors among cabin crew in the aviation industry, with a special focus on how these factors vary by years of service. By understanding the dynamics of burnout in this occupational group, this study aims to contribute to the development of targeted interventions and support systems to improve the psychological well-being and job satisfaction of cabin crew and ultimately promote a healthier and more resilient workforce in aviation. This research was designed as a“scanning model”. The sample of the research consists of 250 cabin crew members randomly selected among the cabin crew working in the air sector in Istanbul between August 2023 and October 2023.“Maslach Burnout Scale”was used to measure the burnout levels of the cabin crew members participating in the research and“Copenhagen Psychosocial Risk Evaluation Scale”was used to measure the psychosocial risk factors of the cabin crew members. The data obtained was analyzed through SPSS Statistics 23 program. It was observed that as the working hours of cabin crew increased, their scores on the depersonalization scale decreased. As cabin crew's emotional exhaustion levels increase, their scores on the quantitative demands, emotional demands, hiding their emotions, emotional demands, role conflict and job insecurity scales increase; It was observed that the scores they received from the meaning of work, job involvement, predictability, role clarity, leadership, social support, feedback at work, sense of community and job satisfaction scales were decreasing. As the burnout levels of cabin crew members increase, the scores they get from the quantitative demands, cognitive demands, emotional demands, hiding their emotions, sensory demands, role conflict and job insecurity scales increase; It has been observed that the scores of cabin crew on the meaning of work, commitment to work, leadership quality and job satisfaction scales are decreasing. These findings highlight the importance of addressing psychosocial factors in the aviation industry to improve cabin crew members' well-being and job satisfaction. Tailoring targeted interventions and support mechanisms to their unique needs can contribute to a healthier, more satisfying work environment.