Banka çalışanlarının stresle başetme yöntemleri ve ruh sağlık düzeyleri (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. örneği)
Methods of coping with stress and mental health level of bank workers (sample of T.C. Ziraat Bank)
- Tez No: 210838
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Arastırmanın amacı banka çalısanlarının (T.C. Ziraat Bankası) ruh saglık düzeylerini ve stresle bas etme yöntemlerinin neler oldugunu belirlemektir. Arastırmanın diger bir amacı da banka çalısanlarının demografik özelliklerine göre ruh saglık düzeylerinin ve stresle bas etme yöntemlerinin degisip degismedigini belirlemektir. Arastırma survey tarama yöntemiyle gerçeklestirilmistir. Arastırmanın çalısma grubu 299 bireyden olusmakta olup; 126'sı kadın (%42,1) ve 173 erkektir. 79'u bekar (%26,4) ve 220'si evli (%73,6)'dir. Yaslarına göre; 21 kisi 25 ve daha asagı yasa (%7,0), 63'ü 26-30 arası yasa (21,1), 64'ü 31-35 arası yasa (%21,4), 47'si 36-40 arası yasa (%15,7), 50'si 41-45 arası yasa (%16,7), 46'sı 46-50 arası yasa (%15,4) ve 8'i 51 ve yukarı yasa (%2,7) sahiptir. Egitim düzeylerine göre 35'inin lise (%11,7), 230'u üniversite mezunu (%76,9) ve 34'ü lisans üstü (%11,4) egitime sahiptir. Görev yaptıkları birime göre ise 5 kisi genel müdürlükte (%2,7), 26 kisi bölge baskanlıklarında (%6,7), 57 kisi merkez subelerde (%19,1) ve 214 kisi de ilçe merkezlerindeki baglı subelerde (%71,6) çalısmaktadır. Hizmet sürelerine göre ise 39 kisi 1-5 yıl arası hizmet süresine (%13,0), 106 kisi 6-10 yıl arası hizmet süresine, 36 kisi 11-15 yıl arası hizmet süresine (%12,0), 46 kisi 16-20 yıl arası hizmet süresine (%15,4) ve 72 kisi 21 ve yukarı hizmet süresine (%24,1) sahiptir. Algılanan sosyoekonomik düzeye göre ise 38 kisi düsük (%12,7), 237 kisi orta (%79,3) ve 24 kisi yüksek (%8,0) seklinde dagılmaktadır. Arastırmada veriler SCL-90 Belirti Tarama Testi ve Stresle Basaçıkma Tutumları Envanteri ölçegi yardımıyla toplanmıstır. Veriler SPSS for Windows paket programı yardımı ile analiz edilmistir. Bulgular; 1. Banka çalısanlarının (T.C. Ziraat Bankası) ruh saglık düzeyleri incelendiginde somatizasyon, kisiler arası duyarlık, depresyon, paranoid düsünce ve obsesif kompulsif bozuklukla ilgili belirtilere sahip oldukları bulunmustur. iv 2. Banka çalısanlarının stresle basa çıkma yöntemi olarak sırasıyla aktif planlama, bilissel yeniden yapılandırma, dine sıgınma, dıs yardım arama ve kaçma duygusal-eylemsel oldugu bulunmustur. 3. Banka çalısanlarının cinsiyetleri ile ruh saglık düzeyleri karsılastırıldıgında kadın çalısanların somatizasyon, obsesifkompulsif, kisiler arası duyarlık, depresyon, paranoid düsünce semptomlarına sahip oldukları, erkelerin ise obsesif-kompulsif, kisiler arası duyarlık, depresyon ve paranoid düsünce semptomlarına sahip oldukları bulunmustur. Erkek çalısanların genel ruh saglık düzeylerin kadın çalısanlardan daha iyi oldugu bulunmustur. Bütün alt ölçekler ve genel ruh saglık düzeyleri arasındaki fark P0,05) anlamlı degildir. 12. Banka çalısanlarının yasları ile stresle basa çıkma alt ölçek puanları arasında fark olup olmadıgına iliskin yapılan analizler çalısanların yasları ile dıs yardım arama puanlar arasındaki fark (F=3,01(6-292), vi P0,05) anlamlı degildir. 13. Banka çalısanları stresle basa çıkma alt ölçek puanlarının egitim düzeylerine göre farklılasıp farklılasmadıgına iliskin yapılan analizler an az bir alt ölçek puanının bir egitim düzeyinde digerlerinden (F=3,80(2-296), P0,05) bulunamamıstır. 15.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine what are the mental health levels of bank emplees and how to cope with the methods of stress. Another aim of this study research is to determine whether the bank employees? mental health levels and the way to cope with method of stress are changing or not according to their demograhpic characteristics,. The research has been done with the method of cross-hatching survay. The group of the research consisted of 299 people; 126 of them were women and 173 men. 79 of them were not married and 220 were married. According to their ages 21 of them were 25 years old and younger ; 63 of them were 26- 30; 64 were between 31-35 years old; 47 of them were between 36-40 ages; 50 of them were 41-45 ages; 46 of them were 46-50 ages; and 51 of them were 51 and older. According their aducational level, 35 of them were high school, 230 of them were university, and 34 of them were master degree level. According to their afficiate, 5 people were general manager,26 of them were in local presidency, 57 persons were in the head offices and 214 of them were working in county town branch Office. According to their lenght of service , 36 persons worked 1-5 years; 106 persons 6-10 years working ; 36 persons 11-15 years of working; 46 persons 16-20 years working, and 72 persons 21 and long working period. According to perceived socio-economic level , 38 persons were low, 237 persons were awerage, and 24 persons were high range. The research data was collected with the assistance of Indication Scanning Test SCL-90 and Behaviours to Cope With the Stress inventories scales.The data analysed by the help of SPSS for Windows packet programme. 1. It was found when analysıng the mental health level of the bank workers( TC Ziraat Bank),the workers have symptoms such as ; ix somatisation, sensibility between the individual, deppression, paranoid thoughts and obsesive compulsive. 2. It was sensitive and operational found as the method to cope with stress of the bank workers were active planning, cognitive reconfigure, shelter to religion, getting outer assistance, and escape in turn. 3. When comparing the bank workers as gender with mental health; the female workers have symtoms like, obsesive-compulsive , sensibility between the individual, depression and paranoid thoughts. It was found that male workers? general mental health level according to female workers were better.