Plaklı total kalça protezi uygulamalarında iki farklı rehabilitasyon programının karşılaştırılması
Comparison of two different rehabilitation programs for thrust plate prosthesis
  1. Tez No: 91819
  2. Yazar: BAYRAM ÜNVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ANGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET PLAKLI TOTAL KALÇA PROTEZİ UYGULAMALARINDA İKİ FARKLI REHABİLİTASYON PROGRAMININ KARŞILAŞTIRILMASI Uzm. Fzt Bayram ÜNVER Amaç: Plaklı total kalça protezi uygulanan hastalarda hızlandırılmış kısmi ağırlık verilen ile hızlandırılmış tam ağırlık verilen rehabilitasyon programlarının rehabilitasyon sonuçlan üzerine etkisini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: 65 yaş altında olan koksartroz nedeniyle plaklı total kalça protezi uygulanan 51 hastanın 60 kalçası çalışmaya alındı. Kontrol grubuna (27 hastanın 30 kalçası) hızlandırılmış kısmi ağırlık verilen, deney grubuna (24 hastanın 30 kalçası) hızlandırılmış tam ağırlık verilen rehabilitasyon programları uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, hastanede kaldıkları sûrede ve tedavi sonrası üçüncü ayda kliniksel parametrelerle değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF TWO DIFFERENT REHABILITATION PROGRAMS FOR THRUST PLATE PROSTHESIS Bayram ÜNVER, MS, PT. Aim: To compare the effects of accelerated with full weight-bearing and partial weight- bearing rehabilitation programs for patients with thrust plate prosthesis on the final results. Patients and methods: The series consisted of 60 hips of patients who were operated with thrust plate prosthesis for coxarthrosis. Accelerated partial weight-bearing rehabilitation program was applied to control group (30 hips of 27 patients) and accelerated full weight- bearing rehabilitation program to study group (30 hips of 24 patients). Patients were evaluated by clinical parameters preoperatively, in all days they live in the hospital and for three months postoperatively.