Kayacıklı Süleyman Efendi'nin Türkçe Kaside-i Bürde Şerhi (İnceleme-metin)
Turkish commentary On Kaside-i Bürde By Kayacıklı Süleyman Efendi (Examination-text)
- Tez No: 918198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kaside, İslamiyet öncesi Cahiliye Devri'nin en önemli nazım biçimi olarak görülmektedir. Özellikle Kabe'nin duvarına asılan muallakalar, kabileler arasında önem arz etmektedir. Kasideyi İslam dünyası için önemli bir yere getiren konu, Ka'b b. Züheyr'in (ö. 24/645?) naat özelliği gösteren kasidesini Hz. Muhammed'e sunmasıdır. Hz. Muhammed'in buna karşılık şaire hırkasını hediye etmesi, İslam dünyasında yankı uyandırmış ve birbiri ardınca naatlar yazılmaya başlanmıştır. Mısırlı sufî İmam Bûsîrî (ö. 696/1297?) de naat içeren bir kaside kaleme almıştır. Bu kasideye de gelenek üzere Kaside-i Bürde ismi verilmiştir. Tez, Kayacıklı Süleyman Efendi'nin İmam Bûsîrî'nin eserine yapmış olduğu şerhi kapsamaktadır. Çalışma, giriş ve sonuç dâhil olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde Kaside-i Bürde ve kaside nazım biçiminin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Bûsîrî'nin hayatı, eserleri ve Kaside-i Bürdesi hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde Bûsîrî'nin söz konusu eserine yapılan şerh, tercüme ve tahmislerden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Kayacıklı Süleyman Efendi'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiş, çalışmaya konu olan şerh metninin çeviri yazısı sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışmada elde edilen veriler hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Kaside-i Bürde geleneğine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The ode is accepted as the most important verse form of the pre-Islamic Jahiliyyah period. Especially the muallakas hung on the wall of the Ka'bah are important among the tribes. However, the issue that bringing the qasida to an important place for the Islamic world is Ka'b b. Zuhayr's (d. 24/645?) presentation of his qasida with a naat feature to the Prophet Muhammad. In return the Prophet Muhammad's gift; his cardigan to the poet causes an echo in the Islamic world and naats are written one after the other. The Egyptian Sufi Imam Bûsîrî (d. 696/1297?) also writes an ode containing naat. This ode is also named as Kaside-i Bürde on tradition. This thesis contains Kayacıklı Süleyman Efendi's commentary on Imam Bûsîrî's work. The study consists of four chapters, including introduction and conclusion. In the introduction, information about Kaside-i Bürde and the general characteristics of the verse form of qasida is given. In the first part, information about Bûsîrî's life, his works and Kaside-i Bürde are given. In this section, the commentaries, translations and tahmis of Bûsîrî's work are mentioned. In the second part, Kayacıklı Süleyman Efendi's life and works is given, and the translation of the commentary text is presented. In the conclusion, in the light of the data obtained through the study, a general evaluation is made. The aim of the study is to contribute to the Kaside-i Bürde tradition.