Okul öncesi dönemde çocukları olan ebeveynlerin anne-baba tutumları ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Invesgation of the realationship between parenting styels of parents with preschool-aged children and their attitudies toward children's rights
- Tez No: 918197
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SERDAR KESİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma okul öncesi dönemde çocukları bulunan ebeveynlerin anne-baba tutumları ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenlere göre incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Giresun ili MEB'e bağlı bağımsız anaokullarında öğrenim gören 48-60 aylık çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. 352 anne-baba üzerinde yapılan bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden iki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi incelemek için kullanılan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır Araştırmanın veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, ebeveyn tutum ölçeği ve çocuk haklarına yönelik ebeveyn tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırma kapsamında, Ebeveyn Tutum Ölçeği alt boyutlarından ve Çocuk Haklarına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği alt boyutlarından elde edilen puanların bazı demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve bağımsız gruplar t testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda Ebeveyn Tutum Ölçeği alt boyutları ile demografik özelliklerden ebeveynlik durumu, çocuk sayısı, çocuk doğum sırası, çocuk yaşı, ebeveyn yaşı, ailenin sosyoekonomik düzeyi, ebeveyn medeni durumu, ebeveyn öğrenim düzeyi, bilgi durumu, eğitim alma durumu, sözleşmeyi okuma durumu ile anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Çocuk Haklarına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği alt boyutları ile demografik özelliklerden çocuk sayısı, çocuk yaşı, ebeveyn yaşı, ailenin sosyoekonomik düzeyi, ebeveyn medeni durumu, ebeveyn öğrenim düzeyi, eğitim alma durumu, sözleşmeyi okuma durumu ile anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Tespit edinilen sonuçlar ile ilgili literatür destekli tartışma yapılmış olup araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between parental attitudes and attitudes toward children's rights among parents of preschool-aged children, considering various variables. The study group consists of parents of 48-60-month-old children enrolled in independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in Giresun province during the 2022-2023 academic year. This study, conducted with 352 parents, employs a correlational survey model, one of the quantitative research methods used to investigate relationships between two or more variables. Data collection tools include a personal information form, the Parental Attitude Scale, and the Parental Attitude Toward Children's Rights Scale. To determine whether the scores obtained from the sub-dimensions of the Parental Attitude Scale and the sub-dimensions of the Parental Attitude Toward Children's Rights Scale differ according to certain demographic variables, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and independent samples t-tests were conducted. The results revealed significant differences between the sub-dimensions of the Parental Attitude Scale and demographic characteristics such as parental status, number of children, birth order of the child, child's age, parent's age, family socioeconomic status, marital status, educational level, information status, participation in training, and status of reading the children's rights convention. Similarly, significant differences were found between the sub-dimensions of the Parental Attitude Toward Children's Rights Scale and demographic characteristics such as the number of children, child's age, parent's age, family socioeconomic status, marital status, educational level, participation in training, and status of reading the children's rights convention. The findings were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were provided for researchers.