Popülizm ve dış politika: Örnekler üzerinden incelenmesi
Populism and foreign policy: An examination through examples
- Tez No: 918199
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARAGÖZ YERDELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Geçmişten bugüne uluslararası sistemin en önemli aktörlerinden biri olan devletlerin, birbirlerine yönelik tutumlarını belirleyen dış politika stratejileri çeşitli yaklaşımlar ile ortaya çıkmaktadır. İlk çağlardan başlayarak modern döneme evrilen ve Soğuk Savaş dönemi ardından küreselleşmenin meydana getirdiği değişime uğrayarak son dönemdeki halini alan dış politika davranışları, günümüzde popülizmin hem muhalefet hem de iktidarda daha fazla söz sahibi olmasına yol açmıştır. Bu da aynı zamanda söz konusu popülist davranışların içeriksel anlamda daha da çeşitlenmesine neden olmuştur. İşte tam da bu noktadan hareketle, tezde popülizmin dış politikadaki etkileri örnekler üzerinden analiz edilmeye çalışılmaktadır. İlk olarak kavramsal bir çerçeve biçiminde ele alındığında, Cas Mudde'nin popülizmin zayıf merkezli bir ideoloji olarak rol oynadığı kabulü dikkati çekmektedir. Bu kabulden hareketle tezde popülizmin dış politika kararlarına etkisi irdelenmektedir. Ardından 21. Yüzyıl'ın popülist liderlik açısından önde gelen figürlerinden olan Donald Trump'ın ABD başkanlığı dönemi, oldukça büyük tartışmalara yol açan Brexit süreci, AB'den ayrışan tutumu ile Viktor Orban yönetimi ve Fransa'da son dönemlerde yaşanan iktidar değişimlerinin popülist siyasete etkisi incelenmektedir. Son olarak ise tez, popülist dış politika stratejilerinin kısa ve uzun vadeli sonuçlarını tartışarak, bu politikaların uluslararası arenada yol açabileceği sonuçları ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bağlamda yöntemi literatür analizine dayanan kapsamlı bir örneklem seçimi ile konunun sahip olduğu tanımsal karmaşayı güncel zeminde yeniden ele alan çalışmanın dış politika ve popülizm çalışmaları literatürüne katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, states have been among the most important actors in the international system, and their foreign policy strategies, which determine their attitudes towards one another, have emerged through various approaches. Beginning from ancient times and evolving into the modern era, and later undergoing changes due to globalization following the Cold War, foreign policy behaviors have recently been influenced by the increasing prominence of populism in both opposition and government. This has led to a greater diversification of the content of these populist behaviors. It is from this standpoint that the thesis seeks to analyze the effects of populism on foreign policy through various examples.Firstly, when considered in a conceptual framework, Cas Mudde's notion that populism is a“thin-centered ideology”stands out. Building on this notion, the thesis examines the impact of populism on foreign policy decisions. Following this, the study delves into the influence of populist politics by analyzing prominent figures of populist leadership in the 21st century, including Donald Trump's presidency in the United States, the highly controversial Brexit process, Viktor Orban's divergent stance within the European Union, and the recent changes in leadership in France. Finally, the thesis aims to discuss the short and long-term outcomes of populist foreign policy strategies and to highlight the potential consequences of these policies on the international stage. In this context, the study, through comprehensive sampling and a renewed debate on the subject in a contemporary setting, intends to contribute to the literature on foreign policy and populism studies.