Investigation of thermal comfort and performance properties of recycled knitted fabrics
  1. Tez No: 918202
  2. Yazar: ADEM AYPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İstek ve ihtiyaçlar, ekonomik ve teknolojik gelişmelerle birlikte hızla değişmektedir. Bu değişimler insan hayatını kolaylaştırırken, çevreyi ve doğal kaynakları negatif olarak etkilemekte, çevre sorunu ile birlikte doğal kaynak sıkıntısını da getirmektedir. Bu sebeple geri dönüşüm dünyada günden güne önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Tekstil mamüllerinin de geri dönüştürülmesinin ekolojik olarak yararlı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Fakat geri dönüşüm sonrasında iplik ve kumaş performanslarının nasıl bir değişim gösterdiği ile ilgili henüz bir çalışma yapılmamış olması ve bunun nicel olarak gösterilmemiş olması sektörde bir eksiklik oluşturmaktadır. İşte bu çalışmada bu problemin çözülmesi için mekanik geri dönüşüm işleminin iplik ve kumaşların fiziksel ve termal özelliklerinde nasıl bir değişime sebep olduğunun tespiti amaçlanmış ve gerçekleşen performans değişimleri rakamlarla ortaya konulmuştur. Böylece geri dönüşümün mamul üzerinde hangi oranda performans kayıp ve/veya kazançlarına sebep olduğu belirlenerek, üreticilerin ve alıcıların iplik ve örme kumaş seçimi konusunda daha bilinçli olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
People's demands and needs are changing rapidly under the influence of economic and technological developments. While these changes make human life easier, they also negatively affect the environment and natural resources and bring with them environmental problems and natural resource shortages. For this reason, recycling has become an increasingly important issue in the world. It is a well-known fact that recycling textile products is ecologically beneficial. However, no study has yet been conducted on how yarn and fabric performances change after recycling and this has not been shown quantitatively, creating a deficiency in the sector. In this study, in order to solve this problem, it was aimed to determine how the mechanical recycling process causes a change in the physical and thermal properties of yarns and fabrics, and the performance changes that occur were presented in numbers. Thus, it was aimed to determine the rate of performance loss and/or gain in the product caused by recycling, and to make producers and buyers more conscious about yarn and knitted fabric selection.