'Türkçenin Muhafızları' adlı çocuk kitabı serisinin eğitsel iletiler açısından incelenmesi ve içerik önerileri
Review of the children's book series called 'Guards of Turkish' in terms of educational messages and content suggestions
  1. Tez No: 918201
  2. Yazar: GAMZE UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmada, Özgür Aras Tüfek'in“Türkçe'nin Muhafızları”adlı çocuk romanı serisinin eğitsel iletiler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca aynı seriden Türkçe dersine hizmet edecek içerik üretimi de amaçlanmıştır. Bu çalışma nitel araştırma olarak tasarlanmış, veriler ise doküman analiziyle toplanmıştır. Kitaplara dair ana temalar ve onların alt temaları, eserlerin okunmasıyla belirlendiğinden elde edilen bilgilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. İncelenen seride toplam 629 eğitsel ileti saptanmıştır. Bu iletiler benzerlik ve farklılıklarına göre önce 67 tema etrafında toplanmış daha sonra bu temalar, beş ana tema altında gruplandırılmıştır. Bu beş ana temayı, iletilerin amaçlarına göre sınıflandırdığımızda: 376'sı kişisel gelişimi, 69'u ulusal düşüncenin gelişimini, 61'i toplumsal gelişimi, 25'i dini gelişimi, 98'i evrensel düşüncenin gelişimini destekleyen iletilerdir. Sunuluş bakımından 118'i doğrudan, 511'i ise dolaylı iletilmiştir. En çok saptanan ana tema kişisel gelişimi, en az ise dini gelişimi destekleyen iletilerdir. Ayrıca en çok işlenen tema“Türkçeye Değer Vermek”tir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine Özgür Aras Tüfek's children's novel series called“Guardians of Turkish”in terms of educational messages. It is also aimed to produce content from the same series that will serve Turkish lessons. This study was designed as a qualitative research and the data was collected by document analysis. Since the main themes of the books and their sub-themes were determined by reading the works, content analysis was used to analyze the information obtained. A total of 629 educational messages were identified in the series examined. These messages were first gathered around 67 themes according to their similarities and differences, and then these themes were grouped under five main themes. When we classify these five main themes according to the purposes of the messages: 376 are messages that support personal development, 69 are messages that support the development of national thought, 61 are messages that support social development, 25 are messages that support religious development, and 98 are messages that support the development of universal thought. In terms of presentation, 118 were conveyed directly and 511 were conveyed indirectly. The most common main theme is messages supporting personal development, and the least is messages supporting religious development. Additionally, the most discussed theme is“Valuing Turkish”.