Ortaokul 6. sınıf 'Elektriğin İletimi' ünitesine yönelik geliştirilen STEM etkinliklerinin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of STEM activities developed for the middle school 6th grade 'Transmission of Electricity' unit
  1. Tez No: 918203
  2. Yazar: İLAYDA AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma ortaokul 6. sınıf“Elektriğin İletimi”ünitesine yönelik geliştirilen STEM eğitim yaklaşımı temelli etkinliklerin etkililiğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada çoklu yöntem araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında yarı deneysel araştırma deseni (iki deney ve bir kontrol gruplu desen), nitel kısımda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma, Giresun il merkezinde bir ortaokulun 6. sınıfında öğrenim gören ikisi deney ve biri de kontrol grubu olmak üzere belirlenen üç sınıfın (ndeney 1= 29 öğrenci; ndeney2= 27 öğrenci; nkontrol=13 öğrenci) toplam 69 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemine göre belirlenmiş olup, deney ve kontrol grubu tayini mevcut sınıflar arasından rastgele olarak seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Elektrik Başarı Testi (EBT)”ve“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Deney 1 ve Kontrol grubunun ön, son ve izleme testi puanlarının karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler için ANAVO, Deney 2 grubunun ön, son ve izleme testi puanlarının karşılaştırılmasında ise tekrarlı ölçümler için parametrik olmayan Friedman analizinden faydalanılmıştır.“Görüşme Formu”ndan elde edilen nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre tüm sınıflarda uygulanan öğretim etkili olmuştur. Ancak deney 1, deney 2 ve kontrol gruplarının EBT puanları karşılaştırıldığında ön test puanları arasında farklılık bulunmazken, 5E+STEM yöntemi uygulanan deney 2 grubunun son test ve izleme testindeki EBT puanlarının, hem yalnızca 5E yöntemi uygulanan deney 1 grubuna hem de kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Bu farklılık, STEM etkinliklerinden kaynaklanmaktadır ve STEM etkinliklerinin öğrencilerin başarısını artırarak öğrenmelerini daha kalıcı hale getirdiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra görüşme formundan elde edilen sonuçlara göre de öğrenciler STEM etkinlikleri hakkında genel olarak olumlu yönde görüş bildirmişlerdir. Öğrenciler diğer fen derslerinin de STEM etkinlikleri ile işlenmesini istediklerini belirtmişlerdir. Araştırma bulguları doğrultusunda; STEM eğitim yaklaşımının fen bilimleri öğretiminde daha yaygın bir şekilde kullanılması önerilmektedir. STEM etkinliklerinin farklı fen konularında uygulanarak uzun vadeli etkilerinin araştırılması ve farklı başarı düzeylerindeki öğrenciler için etkinliklerin farklılaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effectiveness of STEM-based educational activities developed for the middle school 6th-grade“Transmission of Electricity”unit. A multi-methods research design was employed in this study. The quantitative part of the research utilized a quasi-experimental research design (two experimental groups and one control group design), while the qualitative part employed a case study method. This study was carried out with a total of 69 students from three classes (nexperiment1 = 29 students; nexperiment 2 = 27 students; ncontrol = 13 students) in the 6th grade of a middle school located in the city center of Giresun. The sample was determined using the convenience sampling method, and the experiment and control groups were randomly selected from the existing classes. The data collection tools included the“Electricity Achievement Test (EAT)”and an“Interview Form”. For the comparison of pre-test, post-test, and follow-up test scores of Experiments 1 and the Control group, repeated measures ANOVA was used. For Experiment 2, repeated measures non-parametric Friedman analysis was utilized. The qualitative data obtained from the“Interview Form”were analyzed using content analysis.The results of the study indicated that the teaching methods applied in all classes were effective. However, when comparing the EAT scores of Experiment 1, Experiment 2, and the Control groups, no significant differences were found in the pre-test scores. Nonetheless, the post-test and follow-up test EAT scores of the Experiment 2 group, which employed the 5E+STEM method, were significantly higher than those of both the Experiment 1 group, which employed only the 5E method, and the Control group. This difference was attributed to the STEM activities, demonstrating that STEM activities enhance students' success and make their learning more permanent. Additionally, the results obtained from the interview form revealed that students generally expressed positive opinions about the STEM activities. Students stated that they would like other science lessons to be taught using STEM activities. Based on the research findings, it is recommended that the STEM education approach be more widely used in science teaching. It is also suggested that STEM activities be implemented in different science topics to investigate their long-term effects and be differentiated for students with varying achievement levels.