Giresun ilindeki bazı ortaokulların hava kalitesinin ağır metaller yönünden değerlendirilmesi
Evaluation air quality of some middle schools in Giresun province in terms of heavy metals
  1. Tez No: 918207
  2. Yazar: HASAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hava kirliliği, canlılığı ve çevreyi olumsuz etkileyen, kirletici kaynaklarla havaya karışan maddelerin havanın doğal karışımından başka bir yapıya sahip olması olayıdır. Ağır metaller yaygın kullanımları nedeniyle en zararlı çevresel kirleticilerdendir. Tıp literatüründe ağır metaller, elementlerin atomik ağırlıklarına bakılmaksızın tüm zehirli özellikleri taşıyan metaller olarak tanımlanır. İnsan vücuduna alındığında düşük yoğunluklarda bile yüksek zehirleyici etki gösterebilen bu elementler çeşitli yollarla insan vücuduna alınabilmekte ve etkileri ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Hava kirliliğinin monitörlenmesi çalışmaları son 30-40 yılda giderek artmıştır. Havadaki kirliliğin ölçümlerindeki yüksek maliyetlerden dolayı alternatif çözümler geliştirilmiştir. Bu çözümlerden biri olan karayosunları çevre kirliliğinin belirlenmesinde önemli bir göstergedir. Ülkemizde ağır metal kirliliğinin biyomonitörleme çalışmalarının şehir merkezleri, otoyol çevreleri, fabrikalar, enerji santralleri ve bazı endüstriyel kuruluşların çevrelerinde yapıldığını görmekteyiz. Okullarda ise çalışmaların genellikle iç ortam hava kalitesini ölçmek üzere yoğunlaştığını görüyoruz. Bu çalışmamız ile Giresun İl merkezinden 4 tane ve 1 tane de kırsal kesimden olmak üzere toplam 5 ortaokul bahçesi ile kontrol bölgesinden toplanan toplam 20 karayosunu numunesi ICP-MS cihazı ile analiz edildi. ICP-MS ile analizler neticesinde Al, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn ve Pb tespit edildi. Elde edilen sonuçlar; Hava kalitesi, ağır metal kirliliği ve öğrencilerin sağlığı yönünden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Air pollution is the phenomenon of substances mixed into the air with pollutant sources that negatively affect life and the environment, having a structure other than the natural mixture of the air. Heavy metals are among the most harmful environmental pollutants due to their widespread use. In medicine, the definition of heavy metal is defined as metals that carry all toxic properties regardless of the atomic weights of the elements. These elements, which can have high toxic effects even at low concentrations, can be taken into the human body in various ways in the environment and their effects can lead to serious health problems. In the last 30-40 years, air pollution monitoring studies have increased. Alternative solutions have been developed due to the high costs of measuring air pollution. Mosses are an important indicator in determining environmental pollution. In our country, we see that biomonitoring studies of heavy metal pollution are carried out in city centers, highways, factories, power plants and some industrial establishments. In schools, we see that the studies are generally focused on measuring indoor air quality. In this study, a total of 20 moss samples collected from 5 secondary school gardens, 4 from Giresun city center and 1 from rural areas, and from the control area were analyzed with ICP-MS. As a result of the ICP-MS analysis, Al, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn and Pb were detected. The results obtained were evaluated in terms of air quality, heavy metal pollution and students' health.