Okul dışı öğrenme ortamları: Giresun ilinde görev yapan fen bilgisi öğretmenlerinin tutum ve görüşleri
Out-of-school learning: Self-efficacy beliefs and opinions of science teachers in Giresun province
  1. Tez No: 918208
  2. Yazar: BURHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜ GÜLSÜM DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Okul dışı öğrenme, öğrencilerin sınıf dışında çeşitli etkinlikler aracılığıyla daha derin ve kalıcı öğrenmelerine olanak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada, öğretmenlerin okul dışı öğrenme faaliyetlerine yönelik öz yeterlik inançlarını, bu tür faaliyetleri düzenlemeye yönelik bilgi seviyelerini ve bu faaliyetlerin uygulanmasında karşılaştıkları güçlükleri analiz etmek hedeflenmektedir. Karma yöntem ile yürütülen araştırma, Giresun ilindeki 66 fen bilgisi öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada hem nicel hem de nitel veri toplama yöntemlerine yer verilmiştir. Öğretmenlerin okul dışı öğrenme faaliyetlerini planlama, uygulama ve değerlendirme süreçlerindeki görüşleri, araştırmanın bulgularını şekillendirmiştir. Elde edilen veriler, öğretmenlerin okul dışı öğrenme faaliyeti düzenlemeye yönelik öz yeterlik inançlarının yüksek olduğuna, ancak uygulama aşamasında deneyim eksiklikleri yaşadıklarını ortaya koymuştur. Öğretmenler, okul dışı öğrenme faaliyetlerinin öğrencilerin bilimsel okuryazarlıklarını ve sosyal becerilerini geliştirdiğini ifade etmiş, bunun öğrencilerin gelişimlerine katkı sağladığını belirtmişlerdir. Araştırmadan ulaşılan sonuçlar, okul dışı öğrenme faaliyetlerinin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için öğretmenlerin yalnızca teorik bilgiye değil, aynı zamanda uygulama becerilerine de sahip olmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Öğretmenler, özellikle güvenlik, zaman yönetimi ve ulaşım gibi operasyonel zorluklarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, öğretmenlerin profesyonel gelişim fırsatlarına daha fazla erişim sağlamaları gerektiği, okul dışı öğrenme faaliyetlerinin başarıyla yürütülmesinde önemli bir faktördür. Bu bulgular, öğretmenlerin okul dışı öğrenme faaliyetleri konusunda daha fazla uygulamalı eğitim ve rehberlik almasının gerekliliğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Out-of-school learning is defined as enabling students to learn more deeply and permanently through various activities outside the classroom. In this study, it is aimed to analyze teachers' self-efficacy beliefs towards out-of-school learning activities, their level of knowledge about organizing such activities and the difficulties they face in the implementation of these activities. The study was utilized a mixed-methods approach and included 66 science teachers from the province of Giresun. Both quantitative and qualitative data collection methods were used in the study. Teachers' views on the planning, implementation and evaluation processes of out-of-school learning activities shaped the findings of the study. The data obtained revealed that teachers had high self-efficacy beliefs towards organizing out-of-school learning activities, but they lacked experience in the implementation phase. Teachers stated that out-of-school learning activities improve students' scientific literacy and social skills and that this contributes to students' development. The results of the study emphasize that teachers need to have not only theoretical knowledge but also practical skills in order to implement out-of-school learning activities effectively. Teachers reported that they face operational challenges, especially safety, time management and transportation. In addition, the need for teachers to have greater access to professional development opportunities is an important factor in the successful implementation of out-of-school learning activities. These findings suggest the need for teachers to receive more hands-on training and guidance on out-of-school activities.