Zihinsel yetersizliği olan bireylerde işitsel spektral çözünürlük, gürültüde konuşmayı anlama ve sözel dil becerisinin değerlendirilmesi
Evaluation of auditory spectral resolution, speech understanding in noise and verbal language skills in individuals with intellectual disability
  1. Tez No: 918209
  2. Yazar: NEDİM TURĞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NACİ ÖZLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, hafif düzey zihinsel yetersizliği (HDZY) olan bireylerin işitsel spektral çözünürlük becerisi, gürültüde konuşmayı anlama, sözel bellek süreçleri ve sözel dil becerisinin değerlendirilmesi yapılarak değişkenlerin ilişkisel analizi amaçlanmıştır. Çalışmaya; 27 HDZY tanısı almış birey ile 27 tipik gelişim gösteren birey dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara odyolojik değerlendirmeler, Hearing in Noise Test (HINT-PV), Sözel Bellek Süreçleri Testi (SBST) ve Spektral Modülasyon Ripple Test (SMRT) yapılmıştır. Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi (TODİL) testi ise HZDY tanısı alan bireylere uygulanmıştır. Normal işitmeye sahip tüm katılımcıların, gruplar arası HINT sessiz koşulda eşik düzeyleri benzer iken (p>0,05), iki gurup arasında HINT gürültü ön koşulunda, SMRT test R/O, SBST-ABP, SBST-TÖP, SBST-EYÖP, SBST-USB testlerde farklılık gözlenmiştir (p0.05). HDZY olan bireyler zeka bölümü (IQ) 50-59 olan 15 birey (%55.6) ile 60-69 olan 12 birey (%44.4) iki grupta incelenmiştir. HINT gürültü ön koşulu ile SMRT R/O, SBST TÖP, EYÖP, USB, TODİL test sonuçlarında iki alt grup arasında farklılık gözlenmiştir (p0.05). Sonuç olarak çalışmamızda, HDZY olan bireylerin normal işitme eşiklerine sahip olsa bile periferik ve santral işitsel yollar ile işitsel korteks düzeyinde spektral çözünürlük becerilerinde yetersizlikler olabileceği değerlendirildi. Zihinsel yetersizlik düzeyi azaldıkça daha düşük R/O puanı elde edilmesi, zihinsel yetersizlik ile işitsel kortikal alanlarda işlemleme ve ayırt etme ile ilişkili, spektral çözünürlük becerisi etkileniyormuş gibi görünmektedir. Zihinsel yetersizlik düzeyi daha düşük olan bireylerin sözel dil becerileri ile sözel bellek süreçlerinde daha düşük başarı sağladıkları, buna bağlı olarak öğrenme performansında düşüklük, HINT gürültü ön koşulunda daha kötü performans gösterdikleri ve daha yüksek sinyal gürültü oranına (SGO) ihtiyaç duydukları izlenmiştir. Aynı şekilde artan zihinsel beceri düzeyi ile dil becerilerinin iyileştiği ve gürültüde konuşmayı anlama becerisinde, sözel bellek süreçlerinde daha başarılı oldukları söylenebilir. Zihinsel yetersizliği olan bireyler daha fazla SGO'na ihtiyaç duyuyormuş gibi görünüyorlar.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the auditory spectral resolution skills, speech comprehension in noise, verbal memory processes and verbal language skills of individuals with mild intellectual disability (MID) and to analyze the variables relationally. The study included 27 individuals diagnosed with ADHD and 27 typically developing individuals. Audiologic evaluations, Hearing in Noise Test (HINT-PV), Verbal Memory Processes Test (VMPT) and Spectral Modulation Ripple Test (SMRT) were performed in all participants. The Turkish School Age Language Development Test (TODIL) test was administered to individuals diagnosed with MID. While the threshold levels of all participants with normal hearing were similar between the groups in the HINT quiet condition (p>0.05), differences were observed between the two groups in the HINT noise precondition, SMRT test R/O, SBST-ABP, SBST-TÖP, SBST-EYÖP, SBST-USB tests (p0.05). Individuals with SMRS were analyzed in two groups: 15 individuals (55.6%) with intelligence quotient (IQ) 50-59 and 12 individuals (44.4%) with IQ 60-69. A difference was observed between the two subgroups in SMRT R/O, SBST TÖP, EYÖP, USB, TODİL test results with HINT noise precondition (p0.05). In conclusion, in our study, it was evaluated that individuals with HINT may have deficiencies in spectral resolution skills at the level of peripheral and central auditory pathways and auditory cortex even if they have normal hearing thresholds. The fact that lower R/O scores were obtained as the level of intellectual disability decreased suggests that intellectual disability is associated with processing and discrimination in auditory cortical areas, and spectral resolution skills seem to be affected. It was observed that individuals with lower levels of intellectual disability achieved lower success in verbal language skills and verbal memory processes, which resulted in lower learning performance, worse performance in the HINT noise precondition, and a need for higher signal to noise ratio (SNR). Likewise, it can be said that their language skills improved with increasing intellectual ability level and they were more successful in speech comprehension skills and verbal memory processes in noise. Individuals with intellectual disabilities seem to need more SNR.