Bir üniversite hastanesi araştırma görevlilerinin kafein kullanım bozuklukları ile uyku kalitesi ve algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between caffeine use disorders and sleep quality and perceived stress level in research assistants of a university hospital
  1. Tez No: 918213
  2. Yazar: ŞEYMA VAROL ÖLÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MISTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve amaç: Ülkemizde araştırma görevlisi asistan doktorların çalışma saatlerinin ve nöbet sayılarının fazla olması uyku-uyanıklık döngüsünde bozulmalara neden olmaktadır. Bu da doktorların gün içerisinde konsantrasyon ve uyanıklığı arttırabilmesi için daha fazla kafein tüketimine neden olmaktadır. Yüksek dozda kafein tüketimi ise uyku kalitesini bozmakta ve uyku kalitesi kötü olan bireylerde algılanan stres düzeyi de artmaktadır. Bu çalışmanın amacı araştırma görevlisi asistan doktorlarda kafein tüketiminin uyku kalitesi ve algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışma tek merkezli, kesitsel ve analitik tipte bir araştırma olup, Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastaneleri'nde çalışan araştırma görevlisi asistan doktorlar arasında dahil etme kriterlerine uygun 315 kişi çalışmaya alınmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verilerini ve kafein içeren içecekleri tüketme sıklığına ilişkin bilgileri içeren tarafımızca hazırlanan anket formu, Kafein kullanım bozukluğu ölçeği (KKBÖ), Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) ve Algılanan stres ölçeği (ASÖ) yüz yüze anket şeklinde uygulandı. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 29.0 paket programı ve Graphpad Prism versiyon 10.0.3 istatistik paket programı ile değerlendirildi. Sürekli değişkenler, ortalama ve standart sapma değerleri şeklinde ifade edilmiştir. Kategorik değişkenler sayı ve yüzde (%) olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The high number of working hours and shifts of research assistant physicians in our country causes disruptions in the sleep-wake cycle. This causes doctors to consume more caffeine to increase concentration and alertness during the day. High doses of caffeine consumption impairs sleep quality and perceived stress level increases in individuals with poor sleep quality. The aim of this study was to examine the relationship between caffeine consumption, sleep quality and perceived stress level in research assistant doctors. Materials and Methods: The study was a single-center, cross-sectional and analytical study and 315 participants who met the inclusion criteria among research assistants working at Erciyes University Health Practice and Research Center Hospitals were included in the study. A questionnaire form prepared by us including the sociodemographic data of the participants and information about the frequency of consumption of caffeine-containing beverages, Caffeine Use Disorder Scale (CUDS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Perceived Stress Scale (PSS) were administered as a face-to-face questionnaire. The data obtained were evaluated with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 29.0 package program and Graphpad Prism version 10.0.3 statistical package program. Continuous variables were expressed as mean and standard deviation values. Categorical variables are expressed as number and percentage (%). Statistical significance level was accepted as p < 0.05 in all tests. Results: The mean age of the individuals participating in the study was 28.87±3.05 years. 58.7% of the participants were female and 41.3% were male. The proportion of participants working in internal departments was 65.1%, 28.6% in surgical departments and 6.3% in basic departments. The mean score on the Caffeine Use Disorder Scale (CUDS) was 16.06±5.9, the mean score on the Perceived Stress Scale (PSS) was 26.50±6.96, and the mean score on the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was 6.07±2.94. It was found that 67.6% of the participants had poor sleep quality. The Perceived Stress Scale scores of women were statistically significantly higher than men (p = 0.007). Caffeine Use Disorder Scale scores of research assistants working in surgical units were statistically significantly higher than those of research assistants working in internal and basic departments (p = 0.001).